• Woy Tour

Yunanistan Yat Tatilinizde Kiklad Adaları’nda Ziyaret Edilecek En İyi 6 Tarihi Yer

Yunanistan yat kiralama tatilinde, ülkenin Kiklad adaları zincirinin en önemli arkeolojik alanlarından bazılarını bulacaksınız.

Akdeniz’in en büyüleyici ve ödüllendirici destinasyonlarından biri olan Yunanistan, antik dünyadan bir dizi hayranlık uyandıran anıt bulacağınız çeşitli adalara ev sahipliği yapıyor. Yunan seyir alanlarının kalbinde Kikladlar, Santorini, Mikonos, Naxos’tan oluşan bir adalar kolyesi ve mürettebatlı yat kiralamaları için ideal olan diğer popüler yerler bulunur. Burada Antik Yunan’ın Altın Çağı’na ait kanıtlar en belirgin olanıdır. Bu adalara dağılmış, Kikladları yatla keşfettiğinizde görülmeye değer büyüleyici yer ve cazibe merkezlerinden oluşan sayısız. Seyahat programınıza eklemek için birkaç fikir.

Akrotiri’nin Minoan kasabasını keşfedin

Santorini adasının güneybatı köşesinde yer alan Akrotiri’nin son derece iyi korunmuş antik bölgesi, Minoan medeniyetinin altı bin yıldan fazla bir geçmişe sahiptir.

Kasaba, M.Ö 1500 yıllarında, külle yutulduğunda devasa bir volkanik patlama sırasında yıkıldı. Kül kaplama, binaların çoğunun yanı sıra freskler, seramikler ve ahşap mobilyalar da dahil olmak üzere organik malzemeyi koruma etkisine sahipti.

Kazılar 1960’lı yıllarda başladı ve iki katlı evler, asfalt sokaklar ve gelişmiş bir drenaj sistemi ile şaşırtıcı derecede sofistike bir yerleşim ortaya çıkardılar. Bazılarının Akrotiri’yi Platon’un Atlantis’iyle ilişkilendirmesine yol açtı.

Santorini’de Antik Thera sokaklarında yürüyün

Santorini’nin kuzeyinde bir başka önemli arkeolojik alan, Thera antik kenti. Ege Denizi’ne bakan dramatik bir uçurumun bulunduğu geniş kalıntılar, bir zamanlar müreffeh ve canlı bir yerleşimin etkileyici bir hatırlatıcısıdır.

Bugün kalanlar büyük ölçüde Roma döneminden, MS 1. ve 2. yüzyıllardan kalmadır, ancak Thera’nın kökenleri M.Ö. 9. yüzyıla kadar uzanmaktadır.

Antik Thera’nın önemli noktaları arasında 1500 seyircili, büyük agora ve kasabanın bazilikasının yürüyüş yolunu barındırabilen MS 2. yüzyıl tiyatrosu bulunmaktadır.

Alandan eserler Santorini’nin başkenti Fira’daki Arkeoloji Müzesi’nde görülebilir. Burada Atina’daki Ulusal Müze’de sergilenmekte olan MÖ 6. yüzyıldan kalma muhteşem bir kouros heykeli de dahil olmak üzere birkaç önemli bulgu ortaya çıkarılmıştır.

Delos’un manzaralarını seyredin

Mikonos’un batı kıyısının hemen dışındaki küçük Delos adası, antik çağda önemli bir dini merkezdi ve tanrı Apollon ve ikiz kardeşi Artemis’in doğum yeri olarak kutsal tutuldu. Şimdi UNESCO- Dünya Mirası Alanı olan yer Yunanistan’daki en önemli arkeolojik alanlardan biridir.

Antik tapınakların, kamu binalarının ve heykellerin ilgi çekici kalıntıları manzarayı gösteriyor, ancak en ünlü yerler arasında Kutsal Yolu geçen yedi mermer aslan heykelinin bir caddesi olan Aslanların Terası var.

Olağanüstü zemin mozaikleri ile bilinen özel bir konut olan Dionysos Evi’ni ziyaret etmek için zaman ayırın, etkileyici Delian Tapınağı’nın yanında durun ve varoluştan en eski olduğu düşünülen Sinagog’un zeminlerini yürüyün.

Delos, Kikladlar çevresindeki herhangi bir Akdeniz yat turunda kaçırılmayacak bir çağrı limanıdır ve bu antik hac kalıntıları yatınızın rahatlığında kolayca görülebilir.

Naxos’ta Portara’dan gün batımını izleyin

Naxos adasının heybetli bir sembolü olan Portara, limanın yakınındaki bir tepenin üzerinde yükselen devasa bir taş geçittir. Yine de M.Ö. 530 yılında zalim Lygdamiler tarafından başlatılan ama asla tamamlanmayan Apollon’a bir tapınak duruyor.

Portara, Palatia adacığında bulunur ve Naxos’a kısa bir geçitle birleştirilir. Bu adacık, Theseus’un Minotaur’u öldürdükten sonra Kral Minos’un kızı Ariadne’yi terk ettiği mitolojik bölge olduğu için efsanelerle dolu durumda.

Limana bakan uçurumun üzerinde duran bu eşsiz antik anıt, yatınızda Naxos’a yaklaşırken göreceğiniz ilk şey. Yunanistan’ın ikonik manzaralarından birini sunarak gün batımlarını ve gün doğuşlarını izlemek için nefes kesici bir ortam sağlıyor.

Milos Roma Tiyatrosu’nda yerinizi alın

Milos adası, Venus di Milo’nun ilk keşfedildiği ve daha sonra bu kayalık Yunan bölgesinin kültürel önemi ve mirasının bir göstergesi olan Louvre’a taşındığı yer olarak bilinir.

Ada, denize bakan Roma tarzı tiyatrosuyla da bilinir. Başlangıçta MÖ 3. yüzyılda limana bakan önemli bir yerde inşa edilen ve daha sonra Romalılar tarafından Parian mermerinde yeniden inşa edilen Milos tiyatrosu, bir zamanlar festivalleri kutlamak ve tiyatro ve müzik performanslarını izlemek için gelen 7000 seyirciyi barındırabilir.

Tiyatro son yıllarda dikkatlice restore edildi ve şimdi yaz aylarında konser ve oyunlara ev sahipliği yapıyor, o sırada buradaysanız sizin için unutulmaz bir deneyim olacaktır.

Demeter Tapınağı’nı keşfedin

Naxos’un başka yerlerinde Demeter Tapınağı heybetli duruyor. M.Ö. 530 yılına kadar uzanan bu tapınağın tanrıça Demeter’i onurlandıran en eski tapınaklardan biri olduğu düşünülmektedir.

Üstünde oturan düz bir yapıyı destekleyen mermerden yapılmış klasik iyonik sütunlarla, tapınağın mimarisi dönemin diğer ibadet yerlerine benzer. İlginçtir ki, tapınağın 6. yüzyılda Hıristiyanlığın Yunanistan’ı ele geçirmeye başlamasıyla kiliseye dönüştürüldüğü düşünülüyordu.

Çoğunlukla harabelerde yatan Demeter Tapınağı, 1949’da modern arkeologlar tarafından keşfedildi. 1990’larda kazı çalışmaları yapıldı ve tapınağı bugünkü büyüleyici bölgeye geri kazandırdı.

5 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör