• Woy Tour

Yeni Zelanda’da Balina İzleme Noktası

Yeni Zelanda, dünyanın en bozulmamış destinasyonlarından biri, inanılmaz derecede çeşitli manzaraya sahip, arazinin üçte biri korunuyor, aynı zamanda Güney Yarımküre deniz memelilerinin 37’sinden 25’ine ev sahipliği yapıyor.

Denizde balinalar ve yunuslar bolca. Yıl boyunca yaşayanlardan Antarktika’dan tropiklere seyahatlerinde geçen mevsimsel göçmenlere kadar Yeni Zelanda coğrafyası bu görkemli yaratıkları görmek için mükemmel bir ortam sağlıyor.

Balina izlerken dalış Yeni Zelanda kapalı balinaGüney Adası’nın doğu kıyısındaki Kaikoura, Kuzey Adası’nın en kuzeyindeki Adalar Körfezi ve Auckland’daki Hauraki Körfezi, Humpbacks’ten Orcas’a balinaları tespit etmek için en iyi yerlerdir. Dev Mavi Balina’yı her yerde görme şansı günlük olarak yaklaşık %85’e kadar garanti edilir ve bölgedeki bir yat kiralama şansınızı son derece olası kılar; gelecek yıllar boyunca arkadaşlarınızla ve ailenizle paylaşabileceğiniz anlar sunar.

Kaikoura’da yıl boyunca Sperm Balinaları görebileceğiniz dünyadaki nadir yerlerden biri. 18 metre 60 tonluk devler, Kaikoura kıyılarındaki besin açısından zengin subtropikal suları en sevdikleri beslenme mekânı olarak görürler. Doğal yaşam alanlarında canlanan bu balinaların rakipsiz manzaraları için, neden bir helikopter gezisi yapmıyorsunuz?Balina izlerken deniz kambur balina Yeni Zelanda havadan görünümüSperm Balinalarını ve Kambur, Pilot ve Güney Sağ Balina gibi diğerlerini tekrar tekrar bu bölgeye çeken şey alışılmadık denizaltı manzaralarıdır. Kıta sahanlığındaki düşüşün ürettiği son derece derin sualtı kanyonları nedeniyle, koşullar gizemli derinliklere çekilen balinalar için idealdir.

Meraklı ve akrobatik Kambur Balina, yüzeyde son derece aktif olan Güney Sağ Balina ve Pilot Balinaların büyük bölmelerini tespit etmek için en iyi şansı yakalayın, Haziran ve Ağustos ayları arasında bu istenen bölgeleri ziyaret edin. Yaz için Antarktika ve kış için Güney Pasifik alan. Ekim-Mart aylarında, en iyi yırtıcı ve muhteşem yaratık olan Orca Balina’yı beş ila on beş bölgede tespit edebileceksiniz.

Yeni Zelanda’nın peyzajı deniz yaşamı kadar dikkat çekicidir ve arka planda karla kaplı dağlar ve ön planda altın kumlar ile tüm deneyiminizi tamamen büyülü bir şey haline gelir.

Adalar Körfezi tenha girişlerde ve tertemiz süpürme koylarında 100’den fazla adada seyreden en nefes kesen plajlardan bazılarına ev sahipliği yapıyor. Kıyı şeridini işaret eden çarpıcı volkanik siyah kayalar ve engebeli uçurumlar, rahatlatıcı bir yat kiralama tatilinde çapa bırakmak ve keşfetmek için idealdir.Balina izlerken Yeni Zelanda'da görülen Orcas4000 kilometrekarelik bir alanı kapsayan Hauraki Körfezi, yirmi ikiden fazla balina ve yunus türünün Körfez sularında yaşadığı tahmin edilen dünyanın en zengin deniz bölgelerinden biri. Benzer bir şekilde, Adalar Körfezi, penguenler, Kürk Fokları ve Avustralya Gannetlerinden nesli tükenmekte olan Dotterel’e kadar deniz yaban hayatı bolluğuna ev sahipliği yapar ve Yeni Zelanda çevresindeki vahşi yaşamın ne kadar bol olduğunu ve kaçırılmayacak bir gösteriyi gösterir. Şişe burunlu yunusların büyük bölmeleri, tüm yıl boyunca güvenli balsamlı sularda beslenmek, üremek ve donmak için harcadıkları için kontrol listenizde olacak ve bu alanları dalış, şnorkelle yüzme veya kiralık yatınızda deniz seyri için mükemmel hale getiriyor.

Daha fazla nesli tükenmekte olan türlerin bazılarını tespit etme şansınız için, Haziran ve Temmuz ayları arasında ziyaret edin ya da nesli tükenmekte olan, balina gözlemcileri arasında en çok beklenen balinalardan biri olan Mavi Balinaları görmek için Hauraki Körfezi’ne gidin. Daha yakın ve daha kişisel bir deneyim elde etmek için kano alın, zahmetsizce yüzerken memelinin gerçek boyutunu kavrayın.
Bryde balina Yeni Zelanda'da su yüzeyinde yemek

Yeni Zelanda genelinde balinalar, balinaların geleceği için harika olan Deniz Memelileri Koruma Yasası ile korunur ve aynı zamanda dünyanın en gizemli memelilerinin doğal ve zarif ortamlarında rakipsiz ve olağanüstü manzaralar elde ettiğiniz anlamına gelir. Balina izleme benzersiz bir deneyimdir ve hiçbir şey aynı değildir, uzaktan veya yakından yakından balinaları ustaca ve metodik olarak besleyerek, derin dalış veya etkileyici akrobatik ekranları işaret eden görkemli masal hareketleri yakalayabilirsiniz.

3 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör