• Woy Tour

Virgin Adaları’nda Denemeniz Gereken 7 Spesiyal

Hamaklarla dolu plajlar, inanılmaz mavi sular ve Virgin Adaları’nın olağanüstü skuba yerleri o kadar çekici ki, mutfak genellikle unutulur. Ancak bu, bölgedeki yat kiralama turunuzda iştahınızı kabartacak gastronomik ürünlerde bir eksiklik olduğu anlamına gelmez.

Güzel bir yemek tesisinde, yerel barlarwda veya sahil kulübesinde, Virgin Adaları’nda dışarıda yemek yemek, gerçek Karayip lezzetlerini deneyimlemek için kaçırılmaz bir fırsat sunar.

Baharatlı çorbalar, körili et yemekleri ve her türlü ızgara balık ve kabuklu deniz ürünleri menüdedir ve sizi karaya çekeceğinizden emin olabilirsiniz. Bir sonraki Karayipler yat kiralama turunda denemek için en iyi yerel spesiyallerin bir listesi:

Pates

Pates baharatlı tavuk, sığır eti veya tuz balığı ile doldurulmuş kızarmış hamur parçalarıdır. İspanyol empanadas böreğine benzer şekilde, sıcak, kokulu puflar sokak tezgahlarından veya fırınlardan satın alınabilir ve hareket halindeyken yenilebilir. St Thomas’daki Vendors Plaza’sındaki Hawkers, bu klasik ada atıştırmalıklarının özellikle lezzetli versiyonlarını satıyor.

Callaloo

Karayipler’deki çoğu ada, Batı Afrika kökenli bir çorba türü olan Callaloo’nun kendi versiyonuna sahiptir. Virgin Adaları’nda ıspanak genellikle üs olarak kullanılır ve bamya, soğan, kekik, acı biber ve – balıktan domuz kuyruğuna ve füme hindiye kadar çeşitli etlerle karıştırılır

Çanak genellikle ismine rağmen mantarla ilgili olmayan bir mantar tarafı ile servis edilir. Bunun yerine, ABD Virgin Adaları elyafı mısır unu ve bamyadan yapılır ve lezzet ve kıvamda polentaya benzer. En iyi ve en baharatlı callaloo için, St Thomas’daki Gladys Café’den bir kase sipariş edin.

Anegada Istakozu

İngiliz Virgin Adaları’nın en uzak adası olan Anegada çevresindeki resifler devasa kabuklular ile doludur. Bu Anegada ıstakozlarındaki et, pençelerden ziyade kuyruktadır ve çok yumuşak olduğu için bir üne sahiptir. Ancak adadaki çoğu restoran onları ağız sulandıran mükemmellikle pişiriyor.

Genellikle, ıstakozlar dönüştürülmüş bir petrol varilinde sahilde ızgara edilir ve şefin gizli baharatları ile baharatlanır. Istakozları denemek için en iyi yerlerden biri,  limandaki peri ışıkları ile aydınlatılmış ahşap bir iskeleye yayılmış basit beyaz masalara sahip Lobster Trap’tir.

Rom

Virgin Adaları’ndaki içki fabrikaları, şeker kamışı tarlalarının bölgeyi kapladığı 1700’lerden beri rom pompalamaktadır. Birçok fabrika tur ve tadım imkanı sunduğundan, gemi kiralayıcıları karaya çıkıp rom bilgisine sahip olurken, varilden yeni çıkma içkilerin keyfini çıkarabilirler.

En iyi seçimler arasında 300 yaşında ve Karayipler’in en eskilerinden biri olan ve Tortola’nın Cane Garden Körfezi tarafından ormanda saklanan Callwood Rum Fabrikası. Yıllar boyunca Nelthropps ailesinin sekiz nesli tarafından yönetilen St Croix’in ödüllü Cruzan Rom İçki Fabrikası da var.

Conch Etli ve Sebzeli Börek

Yerel kabuklu deniz hayvanlarından elde edilen et, İngiliz Virgin Adaları spesiyalitesidir. Börek yapmak için, aşçılar istiridye benzeri maddeyi yumuşayana kadar döver, acı, adaçayı ve diğer otlar ile baharatlar ve kızarana kadar kızartır. Genellikle yanlarında keskin bir Karayip sosları bulunur.

Ada kulübelerinden lüks yemek mekanlarına kadar ada genelinde kabuklu börek servis edilmektedir. En sevdiğimiz De Loose Mongoose ve Anegada’daki Cow Wreck Beach Resort’taki açık hava restoran-barı; ada zincirindeki en nefislerden bazılarını çabucak hazırlıyor.

Roti

Roti, köri tavuk, sığır eti, keçi veya nohut ile doldurulmuş ve ekstra bir Hint turşusu ile sarılmış , tortilla benzeri bir gözleme. 19. yüzyılın ortalarında Doğu Hint işçileri tarafından Trinidad’a getirildiler ve şimdi tüm Karayipler’de popüler.

Virgin Adaları’ndaki bazı restoranlar kendilerini Tortola’daki baharat seven Ruby Roti Queen Restaurant gibi tamamen yemeğe adamaktadır. Adanın başka bir yerinde, Road Town’da lezzetli ev yapımı mango turşususuyla ünlü olan Roti Sarayı var.

Tatlı Patates Turtası

Tatlı patates turtası, mükemmel bir Virgin Adaları tatlısıdır. Şeker, yumurta, tereyağı, süt, tuz, tarçın, kuru üzüm, doğranmış çiğ badem ve elbette tatlı patates ile yapılan puding, genellikle özel günlerde adalılar arasında bir çırpılmış krema ile birlikte puding haline getirilir.

#KarayipYemekleri #Karayipler #VirginAdaları #VirginAdalarındaYemek

3 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör