• Woy Tour

Tekneyle En İyisi: Whitsundays Yat Turunda Nerelere Gidilir?

Tekneyle en iyisi: Whitsundays yat turunda nerelere gidilir?

Beşi hariç tümü ıssız olan 74 adadan oluşan Whitsundays, göz kamaştırıcı beyaz kumu, ılık temiz suyu ve tabii ki geniş mercan resifleri ile nihai tropik cennettir.

Bir avuç lüks tatil köyü bir stil ve konfor dokunuşu sunarken, şnorkelciler ve dalgıçlar seçim yapmak için sayısız büyüleyici su altı alanı ile şımartılacak.

Kıyı boyunca geniş bir alana dağılmış birçok ada ile, zamanınızı nerede geçireceğinizi bilmek zor olabilir, ancak işte Whitsunday Adaları’nın en iyilerinden seçimlerimiz.
Whitsunday Adası


Takımadalarındaki en büyük ada, kalıcı nüfusu olmayan Whitsunday Adası’nın kendisidir. En ünlü cazibe merkezi, dünyanın en güzellerinden biri olarak kabul edilen ödüllü Whitehaven Plajı’dır. Güney Pasifik’teki bir numaralı plaj ve dünyanın en iyi çevre dostu plajı olarak adlandırılmıştır.

Adanın doğu kıyısında 7 km boyunca uzanan bu bozulmamış ve göz kamaştırıcı beyaz plajdaki kum% 98 saf silikadır, yani çok ince ve tozludur ve en sıcak günde bile burada kıyı boyunca yürümek rahattır.

Su sıcak, sığ ve kristal berraklığındadır ve milyonlarca turistin her yıl Whitehaven Plajı’nın tadını çıkarmak için uğraşması şaşırtıcı değildir. Gündüz meraklılarının kalabalığından kaçınmak veya öğleden sonra muhteşem bir gün doğumu yaşamak için kıyıya adım atmak istiyorsanız öğleden sonra geç gelin.

Sahilden biraz daha ileride, Hill Inlet’in diğer tarafında, çoğu ziyaretçi tarafından atlanan daha tenha Betty’s Plajı ve Lookout Plajı’nı bulacaksınız. Whitehaven Plajı’nda olduğu gibi, yumuşak kum neredeyse saf silikadır ve yüzmek için mükemmel sıcak, sığ suya yol açar.

Yakındaki Hill Inlet, mangrov ağaçları ile kaplıdır ve değişen kumları ve parıldayan turkuaz suları ile düşük gelgitte muhteşem bir manzaradır. Aynı zamanda önemli bir deniz yaşamı yaşam alanıdır ve burada vatozları ve çeşitli tropikal balık türlerini görebilirsiniz.
Hamilton Adası


Whitsunday Adası’nın güneyinde yer alan Hamilton Adası, gruptaki en büyük adadır. Whitsundays’in ana hava merkezi olan Great Barrier Reef Havalimanı’na ev sahipliği yapıyor ve Avustralya’daki büyük şehirlere doğrudan uçuşlar yapıyor. Ayrıca burada Whitsunday Adaları’ndaki yat kiralama için ideal bir başlangıç noktası olan tam hizmetli bir marina bulunmaktadır.

Eğer sözleşmenizden önce veya sonunda burada biraz zaman geçirmek istiyorsanız Hamilton Island, Avustralya’nın en lüks tatil beldelerinden biri olan Qualia’ya ev sahipliği yapıyor ve eğer öğle yemeği için duruyorsanız, adada güzel bir restoran seçkisi var .

Hamilton Adası’nın kuzey kıyısında yer alan Catseye Plajı, şnorkelli yüzme, yüzme ve kano ve paddleboard gibi çeşitli su sporlarının keyfini çıkarmak için harika bir yerdir. Kaplumbağalar genellikle bir dizi renkli balık türüyle birlikte sığ suda görülebilir.

Daha sessiz ve daha uzak olan Coral Cove, Hamilton Adası’nın güney kıyısında, Driftwood Koyu’nun derin girişine bakan küçük bir kumlu plaj eğrisidir. Ağaçların gölgesinde kum üzerinde rahatlamak veya yüzmenin tadını çıkarmak için mükemmel bir yer. Daha fazla zamanınız varsa, körfezin ortasına doğru ilerleyen işaretli bir yürüyüş yolu ve görünümü almak için duraklayabileceğiniz bir piknik alanı var.

Adanın kuzey ucuna doğru, One Tree Hill, deniz ve yakındaki adaların 360 derece manzarasını sunan popüler bir gözetleme noktasıdır. Tesisin kokteyl barından bir kadeh şampanya ile muhteşem gün batımlarının tadını çıkarmak için idealdir.

Daha aktif arayışlar arıyorsanız, komşu Dent Adası, Hamilton Island Golf Kulübü’ne ve 18 delikli şampiyona parkuruna ev sahipliği yapıyor, Avustralya’da kendi adasında bulunan tek.
Hook Adası


Whitsunday Adası’nın kuzeyinde, vahşi ve sağlam Hook Adası komşularından daha az bilinir, ancak birçok koyları ve koyları ve çevresindeki mercan kayalıkları, şnorkel ve tüplü dalgıçlar için kaçırılmaz bir yer haline getirir.

Ada çevresinde birçok güvenli demirleme yeri ve dinlenmek veya plaj pikniğinin tadını çıkarmak için karaya çıkabileceğiniz birçok ıssız plaj var. Güney yarımküre kış aylarında yunusları ve kambur balinaları bu sularda yüzerek görebilirsiniz.

Hook Island’ın kuzey kıyısındaki Manta Ray Körfezi, bir dizi sert ve yumuşak mercan türünün yanı sıra sualtı mağaraları ve vadileriyle Whitsundays’teki en iyi dalış alanlarından biridir. Ayrıca yerleşik manta ışınları ve çok sayıda resif balığı ile karşılaşabilirsiniz.

2019 yılında, Ngaro Sualtı Deniz Heykel Yolu’nun bir parçası olarak Manta Ray Körfezi’ndeki deniz tabanına iki alüminyum ve çelik manta ışını heykeli yerleştirildi. Dalgıçlar için ilgi çekici noktalar olmasının yanı sıra, bunlar gelecekte mercan büyümesini de teşvik etmelidir.

Acemi dalgıçlar, yüzeyin 3 ila 15 metre altında bulunan resif plajına kolay bir giriş ile yakındaki Luncheon Koyu’nu keşfetmenin tadını çıkaracaklar. Burada sualtı kanyonları ve mercan olukları arasında, kaplumbağaları, ışınları, humphead wrasse ve diğer birçok Pasifik türünün doğal yaşam alanlarını geliştirdiğini göreceksiniz.
Hayman Adası


Hook Adası’nın kuzeybatı kıyısındaki Minik Hayman Adası, Whitsunday Adaları’nın en kuzeyindeki ve dış resiflere en yakın olanıdır. Spa’da rahatlatıcı bir masajın tadını çıkarabileceğiniz veya öğle yemeğinde konaklayabileceğiniz seçkin Hayman Island Resort için en iyi bilinen yerdir.

Adayı çevreleyen resif üzerinde bir dizi mükemmel dalış ve şnorkelle yüzme sahası bulunmaktadır.

Hayman Adası’nın batı kıyısındaki Blue Pearl Körfezi, sahildeki sığ sularda ve mercan çıkıntılarında ve daha derin sularda zengin deniz yaşamında görülen çeşitli mercanlarla mükemmel bir mekandır. Deniz dibinde ayrıca Whitsundays’deki yeni sualtı heykel parkurunun bir parçası olan büyük bir Maori wrasse balıkının alüminyum heykelini göreceksiniz.

Haywood Adası’nın güneyinde yer alan Langford Adası, diğer bir dalış noktası. Düşük gelgitte birkaç yüz metre boyunca uzanan kendine özgü kum tükürüğü, davetkar bir özel plaj yaparken, şnorkeller kıyıya yakın sayısız balığı yüzmenin keyfini çıkaracaklar. Son zamanlarda burada da kurulmuş olan bir kaplumbağa dev paslanmaz çelik heykeline dikkat edin.
Haslewood Adası


Whitsunday Adası’nın doğu kıyısında, Haslewood Adası daha az ziyaretçi görüyor, ancak bazı çarpıcı kumsallar ve mükemmel şnorkelli yüzme alanlarına sahiptir.

Adanın batı kıyısında, Chalkies Plajı, aynı yumuşak beyaz kuma sahip çok daha popüler Whitehaven Plajı’nın daha tenha bir versiyonudur. Kıyıdan uzak olmayan sığ suda, sahilden doğruca zengin mercan bahçelerine yüzebilir, burada yeşil kaplumbağalar ve deniz otu ile beslenen şahin kaplumbağaları görebilirsiniz.

Haslewood Adası’nın çevresinde, saçaklı mercan resifleri ve doğu sahilindeki küçük adacıklar da dahil olmak üzere daha fazla dalış noktası bulunabilir.