• Woy Tour

Tayland’daki Bir Sonraki Süper Yat Kiralama İçin Mükemmel Adayı Bulun

Tayland’ın Andaman Denizi boyunca uzanan uzun sahil şeridi, her biri kendi karakterine sahip olan çok sayıda ada ile süslenmiştir, bu da özel bir yat grafiğinin bir parçası olarak keşfedilecek çok şey olduğu anlamına gelir.

Phang Nga Koyu’nun yükselen yeşil adalarla serpilmiş berrak, turkuaz suları hemen davet ediyor ve nispeten küçük bir alanda görülecek çok şey var. Popüler tatil adası Phuket ideal bir başlangıç noktası oluştururken, yakınlarda bazıları iyi bilinen, bazıları daha az ziyaret edilen cazip adalar vardır.

Yoğun yağmur ormanlarında kaplanmış ıssız adacıklardan, tozlu beyaz kumlarla dolu pastoral tropik adalara ve her türlü konforu sağlayan lüks tatil yerlerine her gün yeni bir macera sunuyor.

Burada ‘Tayland’daki bir sonraki yat turuma nerede gitmeliyim?’ sorunuz için bu olağanüstü destinasyonlardan yedisini seçtik;
Phuket
En iyisi: Eğlence ve gece hayatı
Phuket, Tayland, bahçede tapınaklar lily pond ön planda ile

Tayland’ın birçok adasının en büyüğü olan Phuket , yoğun bir uluslararası havaalanına ev sahipliği yapmaktadır ve ülkenin Andaman Denizi kıyı şeridindeki çoğu yat kiralama için kalkış noktasıdır.

Phuket, başta batı ve güney kıyılarında olmak üzere 30’dan fazla çarpıcı beyaz kumlu plajı ve iç mekanların çoğunu kaplayan yemyeşil yağmur ormanı ile Tayland’ın en popüler turistik yerlerinden biridir.

Sakin inzivalar, dinlendirici plajlar, kültürel mekanlar veya parti hayatı arıyorsanız, Phuket’te herkes için bir şeyler var.

Phuket zengin ve çeşitli bir mirasa sahiptir ve genellikle ziyaretçiler tarafından göz ardı edilen Phuket Kasabası, yerel tarihe büyüleyici bir bakış sunar. Burada 19. yüzyıldan kalma büyük mimari, Çin tapınakları, müzeler, hareketli sokak pazarları ve eşsiz Çin-Portekiz mağaza evleri bulacaksınız. Ayrıca yerel Peranakan mutfağını denemek için harika bir yerdir.

Phuket’teyken, Phuket’in Büyük Buda’sını kaçırmayın. 45 metre yüksekliğindeki mermer heykel, yerel Budistler tarafından saygı görüyor ve iç kısımdaki bir tepenin üzerinde oturuyor ve batı kıyısındaki Kata Körfezi ve doğu kıyısındaki Chalong Körfezi’nde 360 derecelik manzaralar sunuyor.

Phuket’in batı sahili, uçurtma sörfü, wakeboarding, kano ve şnorkelli yüzme gibi birçok su sporu da yaparken, sörf giderek daha popüler hale geliyor.

Phuket’in doğu kıyısının hemen dışında, Hindistan Cevizi Adası olarak da bilinen küçük Ko Maphrao adası, yoğun ana karaya keskin bir kontrast sunuyor. Mükemmel restoranları ve spa tesisleri için görülmeye değer beş yıldızlı bir tatil köyü olan The Village Coconut Island’a ev sahipliği yaparken, yat kiralamadan önce veya sonunda dinlenmek için ideal bir yerdir.
Koh Yao Yai
En iyisi: Huzur ve rahatlama

Phang Nga Körfezi’nin tam ortasında, Phuket’in hemen doğusunda yer alan Koh Yao Yai veya ‘Büyük Uzun Ada’, bu sahil şeridi boyunca adaların en az gelişmişlerinden biri olmaya devam ediyor.

Kauçuk tarlaları, hindistan cevizi bahçeleri ve balıkçılık, turizmden ziyade, Koh Yao Yai’de ana gelir kaynaklarını sağlar, ancak ada aynı zamanda kilometrelerce yumuşak kumlu plajlar, tenha koylar ve yemyeşil ormanlarla kutsanmıştır.

Ada, yat turunu ziyaret edenler için adaya rahat ve sakin bir giriş sunan Santhiya Koh Yao Yai Resort & Spa da dahil olmak üzere az sayıda lüks tesise ev sahipliği yapıyor.

Yatınızı Santhiya’nın özel iskelesine taşıyın ve Andaman Denizi’nin muhteşem manzarasına sahip geleneksel Tayland mutfağının bir menüsünü sunan zarif Saaitara restoranda öğle yemeğine oturun.

Daha rahat bir yemek için sahil Titan Grill’i deneyin, plaj kulübündeki havuzun yanında dinlenin veya spada gençleştirici bir masajın keyfini çıkarın.

Adanın kuzey ucunda, Laem Had plajı, özellikle güneş doğarken çekici olan hindistan cevizi ağaçlarıyla çerçevelenmiş beyaz bir kumun bozulmamış bir eğrisidir, güney ucunda tenha Ao Muang plajı da aramaya değer.

Koh Yao Yai, çeşitli resifler ve güney kıyısındaki King Cruiser yolcu feribotunun enkazı da dahil olmak üzere sahil boyunca bir dizi mükemmel dalış yeri ile tüplü dalgıçlar için harika bir destinasyondur.
Ko Yao Noi
En iyisi: Beş yıldızlı lüks


Ko Yao Noi, fotojenik altın kumlu plajları, mangrov ormanları ve seçkin lüks tatil köyleri ile ünlü, daha küçük ama daha gelişmiş Ko Yao Yai’nin kuzey komşusudur.

Adanın doğu kıyısında yer alan Six Senses Yao Noi, öğle veya akşam yemeklerinde karaya unutulmaz bir mekan sunmaktadır. Sahildeki Living Room’da otantik Tayland mutfağını tadın ya da körfezin nefes kesen manzarasına sahip Hilltop Reserve villasında çok özel bir özel yemek deneyiminin tadını çıkarın.

Tam bir rahatlama arıyorsanız, tesisin spa köyü gidilecek yerdir. Tayland bitkisel masajı veya yeşil çay vücut sargısı ile gevşeyin ya da yoga alanında bir sınıfa katılın.

Ko Yao Noi’nin doğu kıyısındaki küçük ıssız adaların saçılması, ulusal bir deniz parkının bir parçasıdır ve şnorkelli yüzme için idealdir. Ana ada Ko Hong, çeşitli kuşlara, maymunlara ve diğer vahşi yaşamlara ev sahipliği yapar ve büyüleyici deniz canlılarıyla dolu sığ berrak su ile çevrilidir.
Koh Phanak
Vahşi macera için en iyisi.

Yoğun ormanlık ve ıssız olan küçük Koh Phanak adası, kayıkla keşfedilebilen, ilginç deniz mağaraları ve uçurumlardaki kayalıklardaki düdenler ile bilinir.

Bu ‘gizli bahçeler’ çeşitli kuşlara, kertenkelelere ve diğer yerli canlılara ev sahipliği yapar ve Tayland’ın bu bölgesinin jeolojisinin kendine özgü bir özelliğidir.

Adanın kuzey ucunda, meraklı sarkıt ve dikit oluşumları nedeniyle denilen Dondurma Mağarası, gelgitte kayık veya kano ile girilebilir ve bazı harika fotoğraf fırsatları sunar.
James Bond Adası
Film hayranları için

Koh Phanak’tan kuzeye doğru ilerlerken, küçük Ko Khao Phing Kan’a ve resmi olarak Ko Tapu olarak bilinen 20 metre yüksekliğindeki farklı karstik kuleye ulaşacaksınız. 1974 James Bond filmi Altın Tabancalı Adam, popüler olarak James Bond Adası olarak bilindiği zamandan beri burada çekildi.

1997 Bond Filmi Yarın Asla Ölmez’de de yer alan Scaramanga’nın tek seferlik ini, gemilerin hasar görmesini önlemek için Ko Tapu’ya yaklaşmasına izin verilmemesine rağmen artık popüler bir turistik cazibe merkezi.

Uzaktan bile olsa, yine de dikkat çekici bir manzara ve adanın etrafındaki berrak sular yüzme ve şnorkelli yüzme için mükemmel.
Ko Phi Phi
Şnorkelle yüzme ve yüzme için en iyisi
Laem Tong Plajı, Ko Phi Phi, sığ suda, mavi gökyüzü yukarıdaki ahşap kürek teknesi gösterilen Beach

Phuket’in güneydoğusunda yer alan Ko Phi Phi , birkaç ana ada olan Phi Phi Don ve daha küçük ve daha az gelişmiş Phi Phi Le’nin yanı sıra bir avuç küçük adacıktan oluşan bir takımadadır.

Phi Phi Le’de Maya Koyu’nda çekilen 2000 Leonardo DiCaprio filmi The Beach tarafından adalar dünya dikkatine sunuldu. Kırılgan ekosistemin iyileşmesine izin vermek için plaj şu anda ziyaretçilere kapalı olmasına rağmen muhteşem bir yer.

Phi Phi Don, pastoral kumsalları ve kristal berraklığındaki suları ile ünlüdür ve şnorkelli yüzme için birkaç mükemmel mekana sahiptir. Adanın kuzey ucundaki Laem Tong plajının hemen dışında yer alan 90m uzunluğundaki Hin Klang resifi, keşfedilecek çeşitli renkli mercanlar ve balık türleriyle en iyilerinden biridir.

Phi Phi Le’de, Loh Sama Körfezi, berrak sığ suda şnorkelli yüzme için çarpıcı bir yerken, dalgıçlar körfezin ortasındaki alışılmadık konik adanın etrafındaki daha derin suları keşfetmekten keyif alacaklar.

Ana ada Phi Phi Don, çok sayıda otel, tatil köyü ve restorana ev sahipliği yapmaktadır ve yoğun gece hayatı ile bilinir. Karaya adım atmak için daha sessiz bir yer arıyorsanız, kuzey kıyısındaki küçük Bambu Adası, casuarina ağaçları ve bambu ile desteklenen pastoral kumsallarla çevrilidir. Şnorkeller, kıyıdan uzaktaki sığ sularda bulunan geniş resifleri keşfetmenin tadını çıkaracaklar.
Ko Racha Yai
Sualtı keşfetmek için en iyisi
Tayland Racha Yai Adası'nda mavi gökyüzü ile sığ bir turkuaz deniz

Ko Racha Yai’nin küçük adası, Phuket’in güneyindeki Andaman Denizi’nde yer almaktadır ve kıyıdaki her seviyeye uygun çeşitli yer seçenekleri ile birinci sınıf bir dalış ve şnorkelle yüzme yeri olarak bilinir.

Racha Yai’nin doğu kıyısında, yüzeyin 14m ila 35m arasında uzanan dört gemi enkazı alanı var ve bunlar şimdi çok çeşitli resif balıklarına ve diğer deniz yaşamına ev sahipliği yapıyor.

Adanın kuzeyindeki Siam Körfezi, dalgıçların fil heykellerini ve deniz tabanına kasıtlı olarak 20 metre derinlikte bulunan geleneksel bir tapınak kapısını keşfedebilecekleri ilginç bir dalış yeridir. Vatozlar, mürekkep balığı ve kaplumbağalar da burada bulunabilir.

Rahatlamak için karaya çıkabileceğiniz birkaç yumuşak kumlu plaj ve şnorkel sahiplerinin mercan resiflerini keşfedebilecekleri ve renkli tropikal balıkların yanında yüzebilecekleri sığ sular vardır.

Ko Racha Yai, batı kıyısında pitoresk bir beyaz kum üzerine kurulmuş şık bir tatil köyü olan Racha’ya da ev sahipliği yapmaktadır. Aralarından seçim yapabileceğiniz üç restoran vardır ve akşamları plajda deniz ürünleri barbeküsünün tadını çıkarabilirsiniz.

Tesisin Anumba Spa’sı güneydoğu Asya’nın en iyilerinden biri olarak adlandırılmıştır ve vücut ve zihni canlandırmak ve yenilemek için tasarlanmış geniş bir masaj ve vücut bakımları menüsü sunmaktadır.

8 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör