• Woy Tour

Porquerolles: Güney Fransa’nın En Büyüleyici Adası

Güncelleme tarihi: 23 Mar 2020


Fransız Rivierası’ndaki razzmatazz’ın ötesinde, rüya gibi küçük Porquerolles adası var . Güney Fransa yat kiralamada biraz yalnızlık arıyorsanız , işte geleceğiniz yer burasıdır.


Port-Cros ve Ile du Levent ile birlikte Porquerolles, Côte d’Azur’dan birkaç mil uzakta bulunan küçük bir takımada olan Les Iles d’Or’u oluşturur. Ancak anakaraya olan yakınlığına rağmen,  kiralık bir tatilde , ada bir milyon mil uzakta gibi hissediyor.

Sadece üç x yedi kilometre büyüklüğündeki kruvasan şeklindeki Porquerolles, yürüyerek keşfedilebilecek kadar küçük ama biraz huzur ve sessizlik bulabilecek kadar büyük. Ve bu, Fransız Rivierası’nın utanmaz savurganlığına karşı bir panzehir arayan yat müdavimleri için büyük bir çekim görevi gören bu değerli huzur.
Geçmişin RivierasıPorquerolles, bozulmamış ve stilsiz tezahüründe Fransa’nın güneyidir ve bunların çoğu, adayı 1912’de yeni karısı için bir düğün hediyesi olarak satın alan zengin bir Belçikalı maceracı Francois Joseph Fournier’e aittir.

Fournier ailesi 1961’de Porquerolles’i satışa çıkardığında, ada, kentleşmeye karşı koruyan 1980’lerde bir koruma alanı belirlemeden önce ulusal park statüsü veren Fransız devleti tarafından satın alındı.

Sonuç olarak, manzara yüzyıllar önce Fransız Rivierası’na benziyor . Nefes kesen uçurumlar, kristal koylar ve ince kumlu plajlar el değmemiş olarak kalmıştır ve meşe ormanları, zeytin, incir ve çilek ağaçları, lavanta, biberiye, mersin ve diğer Akdeniz florası gelişmeye devam etmektedir.

Özel arabalar bile yasaklanmıştır ve toplu taşıma yoktur. Ve oteller yetersiz olduğu için bir gecede ziyaretçiler korkutuyor. Bu, gece çöktükçe ve gündüz meraklıları ortadan kalktıkça, lüks yat müdavimleri gizli bir koyda demirleyebilir ve tüm adanın kendilerine sahipmiş gibi hissedebilirler.
Pastoral ada hayatıAda yaşamı, kuzey kıyısında küçük bir limanın yanında bulunan Porquerolle’nin tek köyünde merkezlidir. Büyüleyici yerleşim, 1820 yılında sömürge savaşlarından dönen askerler için bir iyileşme merkezi olarak kuruldu ve o zamandan beri çok fazla değişmedi.

Merkezde okaliptüs ağaçları ile çevrili kumlu bir meydan olan Place d’Armes ve adanın restoran ve kafelerinin çoğu yer alıyor. Akşamın erken saatlerinden itibaren, adada hiçbir ziyaretçi kalmadı, bir kadeh ada yapımı mandalina likörü ile bir kafe verandada gevşemeye devam edenleri cezbederek kendi telaşsız hızına geri dönüyor.

Köyün üzerinden izlemek Ayakta 16 inci iç panoramik manzarası yiyebilirsiniz Forte Sainte Agathe gittikleri ülkelere refah. Adadaki diğer birkaç ilgi çekici nokta arasında üç üzüm bağı, bir botanik konservatuvarı, bir manastır ve meşe ve çam ormanları arasında dolanan 30 milden fazla patika bulunmaktadır.
Yalnız sizin için plajlarPastoral bir plaj arayan lüks yat müdavimleri, Porquerolles’in seçimi ile hayal kırıklığına uğramayacak. Yaz mevsiminin zirvesinde bile, köpüklü Akdeniz’in kesintisiz manzarasına sahip ıssız bir kum parçası bulmak mümkündür  . 

Güzellik bahislerinde en üst sırada yer alan Plage de Notre-Dame. Kuzey-doğu kıyısında bulunan hilal şeklindeki altın kum şeridi peygamber çiçeği mavisi sularla sarılır ve havayı hoş aromalarıyla dolduran zümrüt yeşili çam ağaçlarıyla desteklenir. 

Ayrıca kuzey kıyısında ve göze benzer şekilde kolay olan, kumunun parıldayan metalik rengi nedeniyle ‘gümüş sahil’ olarak tercüme edilen Plage d’Argent. Bu, adadaki herhangi bir tesisin bulunduğu tek plaj, o gün balık yakalayan bir restoran.

Plage du Langoustier, batı yarımadasının kuzeyinde yer almaktadır. Rüzgardan korunan bu plaj, berrak sularıyla bilinir, güneydeki bir plaj – Plage Noire – adını belirgin koyu kumdan alır. Anakaradan ulaşılması zor, adanın en sessiz plajlarından biridir.
Mutfak hazinelerini ortaya çıkarmakÇoğu Porquerolles’ın korunduğu göz önüne alındığında, adanın batı ucundaki bir çam korusuna gizlenmiş şaşırtıcı bir lüks dilim var. 1930’larda dul Madame Fournier tarafından inşa edilen dört yıldızlı bir otel olan Las Mas du Langoustier adıyla anılmaktadır.

Sağlıklı yaşam tedavileri yat müdavimlerini karaya çekmezse, gastronomi hizmetleri olacaktır. Ana restoran – L’Olivier – adına bir Michelin yıldızına sahiptir ve yedi kursa hizmet veren geleneksel Provençal ücretlerinin modern yorumlarıyla hayranlık uyandırır.

İkinci yemek seçeneği, gölgeli bir terasa yayılan La Pinedea’dır, daha rahat toplantılar için idealdir. Bilenler, bouillabaisse, ızgara ıstakoz ve günün avı gibi yemekler üzerinde uzun, tembel öğle yemekleri için buraya gelir. Doğal olarak, eatery, bir bardak yerel şarap ile mükemmel bir şekilde tamamlanan deniz mahsullerinde uzmanlaşmıştır.

Süper yatla seyahat edenler Plage Noire sahilinden demir atabilir ve ihaleyi karaya çıkarabilirler. Otel, çam ve okaliptüs ağaçlarıyla çevrili bir yol boyunca beş dakikadan daha kısa bir yürüme mesafesindedir.
Porquerolles’in küçük kız kardeşiÇöl adası yaşamı için özlem duyan yat müdavimleri, Porquerolles’in daha küçük komşusu Port-Cros’u ziyaret etmelidir. Doğudan sadece birkaç mil uzakta, denizden yükselen bu dağlık orman battaniyesi yerli flora ve fauna, eski kaleler ve gizli koylarla tamamlanıyor.  

Tüm adanın yanı sıra onu çevreleyen deniz bir milli parktır. Karada, patikalar yemyeşil ormanlık alanlardan, kayalıklardan ve yalnız vadilerden örülürken, La Palud plajındaki bir sualtı izi deniz zenginliğindeki sularını şnorkellere sergiliyor.

Port-Cros’taki küçük yaşam, limanın yakınındaki küçük bir mezrada bulunabilir. Plaj barları ve bir sıra palmiye ağaçları saçılmasıyla kumlu rıhtımın kıyısına adım atan gezginler, Karayiplere indiğini düşünebilirler.

Porquerolles ve çevresini bu kadar çekici yapan şey budur. Bozulmamış Provençal manzaraları, zor eski dünya cazibesi ve mutlu huzur, gösterinin yıldızları haline geldiğinde, genellikle Riviera ile ilişkili yüzünüzdeki parıltı ve cazibe dışında bir dünya gibi hissediyor.   


Kiralık Tekneler

2 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör