• Woy Tour

Norveç’te Bir Yat Kiralamada Yaşayacağınız 10 Şey

Norveç’te süper yat kiralamalarına olan talep artıyor, çünkü maceraya daha fazla açılan kiralama şirketleri İskandinavya’nın tamamen farklı bir tatil deneyimi yaşamaları için rota oluşturuyor. Dağlarda Heli-ski’den fiyortları izleyen balinaya kadar Norveç, sonsuza dek hatırlayacağınız bir yat tatili vaat ediyor.

Dahası, Norveç aslında yıl boyunca harika bir tarihtir. İlkbaharda çiçek açan kır çiçekleri ve kışın karla kaplı arazileri bekleyin.


Ülke, kültürel Oslo ve güneydeki ünlü güzel Bergen’den kuzeydeki Arktik bölgesine kadar büyük bir alanı kapsıyor. Burada, Lofoten takımadaları Norveç’in gerçek bir lezzetini sunarken, Tromso Kuzey Işıkları muhteşem manzarasıyla ünlüdür.

Daha da kuzeyde, Svalbard ada zincirini bulacaksınız. Ana kara Norveç ve Kuzey Kutbu arasında bulunan bu kara kütlesi donmuş tundra, buzul suları ve kutup ayısı nüfusu ile bilinir.

Bölgede bir yat kiralamayı düşünüyorsanız Norveç yat tatili yaparken keşfedeceğiniz bazı alışılmadık (ama şaşırtıcı) şeyler.
1. Garip ve harika Norveç mutfağı


İskandinav mutfağı yaratıcı, lezzetlidir ve beklenmedik kombinasyonlardan uzak durmaz. Finnbiff’ten (ren geyiği güveç) pinnekjott’a (huş ağacı yaprakları üzerinde pişirilmiş kuzu tütsülenmiş rafa), bir sonraki yatçılık tatilinizde denemeniz gereken bir dizi yaratıcı yemek var.

Norveç’teki yiyecek sahnesi şu anda, yerel kaynaklı ürünlere, klasik yemeklere ve taze İskandinav malzemelerine yeni katlanmalara odaklanarak gelişiyor.

İster taze deniz ürünleri, ister İskandinav klasikleri ya da modern lezzetler füzyonunu seviyor olun, Norveç’te herkes için bir restoran var.

Stavanger’dan geçiyorsanız yat ekibinizden düzenli olarak yemek eleştirmenlerini çağıran Michelin yıldızlı bir restoran olan Re-Naa’da masa aramasını isteyin. Alesund’da, çeşitli bir menü ve gastronomi için yenilikçi bir yaklaşım bekleyebileceğiniz Bro’e göz atmayı unutmayın.
2. Vahşi doğada balina izleme
orca norveç'te suyu ihlal ediyor

Norveç’in suları kamburlar, balinalar, minke balinaları ve gezegendeki en büyük hayvanlar dahil olmak üzere birçok farklı balina türüne ev sahipliği yapar; Mavi balinalar daha kuzeyde, Tromso ve Lofoten takımadaları çevresinde daha yaygındırlar.

Yıl boyunca belirli balina türlerini görmek mümkün olsa da, daha yaygın olma eğiliminde oldukları belirli mevsimler vardır. Ekim ayı sonundan Ocak ortasına kadar balinaları görme şansınız çok yüksektir, özellikle kambur balinalar.

Bu aktivite özellikle bir yat tatili için çok uygundur, çünkü hareket etmek ve suyun yüzeyini ihlal eden balinaların bir görünümünü yakalamak için çok daha fazla özgürlük ve esnekliğe sahip olacaksınız. Beslenecek daha fazla balık bulunan fiyortların yakınında kıyı bölgelerinde toplanma eğilimindedirler.
3. Norveç, Kuzey Işıkları’nı görmek için en iyi yerlerden biridir.
Norveç'te su yanındaki şehir yukarıda Kuzey ışıkları

Norveç, Kuzey Işıkları’nı görmek için en iyi yerlerden biri olarak bilinir, çünkü ülkenin kuzey kısmı auroral ovalin hemen altındadır.

Muhteşem aurora borealis’i görmek için garantili bir mevsim olmasa da, Eylül ve Mart ayları arasında ziyaret etmek olasılığınızı artıracaktır. (Bu, balina izlemek için en iyi zamanlara denk gelir, böylece her ikisini de tatilinize kolayca dahil edebilirsiniz.)

Lofoten takımadaları ve Tromsø çevresinde, 06:00 ve 01:00 arasında en net görünürlüğü elde etmelisiniz ve Kuzey Işıklarını görme şansınız soğuk ve kuru havalarda daha yüksektir.. Yat ekibinizden sizin için sıcak bir içecek hazırlamasını isteyin ve süper yatınızın güvertesindeki bu büyüleyici manzaradan keyif alın.
4. Viking mirasına bir bakışNorveç'te tepede runestoneBinlerce yıl geçmiş olmasına rağmen, bugün Vikinglerin kalıntıları hala Norveç’te bulunabilir. Taşlara oyulmuş rünlerden fiyortlarla biberlenmiş antik yerleşimlere kadar Norveç’in atalarının hatırlatmaları yaşar.

Birçoğumuz boynuzlu kasklardaki sakallı erkekler kavramını biliyoruz, ancak aslında öğrenilecek çok şey var. Aslında, Vikingler ileri gemi inşa anlayışları ile denizcilikte devrim yaptılar. Uzun tekneler, ticaret ve keşiflere yardımcı olan ve Vikinglerin Avrupa çapında ve hatta Amerika’ya kadar seyahat etmesine izin veren popüler bir ulaşım modu haline geldi.

İnce gövdeleri, deniz canavarı figürleri ve yüzlerce kürekleri ile ayırt edici tasarımları Norveç’te ikoniktir ve bu gemilerin kopyalarını ve otantik versiyonlarını görebileceğiniz çok sayıda müze vardır.
5. Rahatlık ve memnuniyet önemli bir kavramdır ve buna Kos denir.


Çoğumuz hygge’yi duyduk – birkaç yıl önce uluslararası bir çılgınlık haline gelen Danimarka rahatlığını ve memnuniyetini geliştirme sanatı. İyi bilinmeyen, Kos olarak bilinen benzer ama daha kapsamlı bir Norveç konseptidir.

Kos, kendinizi güvende, sıcak ve beraberlik duygusu hissettiğinizde elde ettiğiniz anlık mutluluktur. Küçük sevinçlerin sizi harika hissettirdiği tipik bir Norveç sadelik lüksü. Hygge ile karşılaştırıldığında, ev, akşam yemeği, konuşma veya kişi gibi hayatta daha fazla şey için geçerli olduğu düşünülmektedir.

Geleneksel tarçınlı çöreklerin tadını çıkarırken veya aileniz ve arkadaşlarınızla kükreyen bir ateş etrafında toplanırken, Norveç yat kiralamalarında kos deneyimini yaşayın. Norveç yerlilerine göre, huşu uyandıran Kuzey Işıkları’na şahitlik etme harikasını bile içeriyor.
6. Svalbard’da kutup keşfikutup ayıları buz svalbard Adaları NorveçKuzey Kutbu Okyanusu’nda Norveç’in 1000 deniz mili üzerinde yer alan Svalbard oldukça uzak bir konumdadır. Ancak, benzersiz bir tatil için tamamen değer.

Svalbard kadar kuzeye doğru seyretmek istiyorsanız büyük olasılıkla bir kruvaziyer yat kiralamanız gerekecek, bu nedenle neyin mevcut olduğuna dair bir fikir edinmek için acentenizdeki tüm keşif yat filosunu görüntülediğinizden emin olun.

Takımadalar 3500’den fazla kutup ayısını koruyan birçok milli parka ev sahipliği yapıyor ve dünyada tehdit altındaki türleri yakından ve kişisel olarak görebileceğiniz birkaç yerden biridir. Kıyıları sık sık eğimdedirler, bu nedenle onları en yüksek sezonda süper yatınızın konforundan fark etme şansı oldukça yüksektir.

Svalbard, adrenalin yakıtlı Heli-ski eğlencesini arayanlar için de önemli bir yer. Helikopter kayakını yat kiralama tatilinize nasıl dahil ettiğiniz konusunda kiralama acentenizle konuşun.
7. Çoğu Norveçlinin Hyttes’i vardır ya da düzenli olarak kiraları vardır (Ormanda kabinler)
hytte norveç denizNorveç yaşam tarzının büyük bir kısmı, tenha bir kabinin sözcüğü olan hytte’dir. Bu küçük kaçış evleri uzak bölgelerde, genellikle dağlarda, ormanda veya sahillerde bulunur.

Cuma akşamları, özellikle yaz aylarında, Norveçliler sık sık ipuçlarına çekilir ve orada rahatlatıcı bir hafta sonu geçirirler. Genellikle her şey ahşaptan yapılır, duvarlardan mobilyalara kadar, doğal dünyayı doğaya tamamen daldırmak için içeriye getirir.

Birçok Norveçlinin kendi hytte’si vardır ve bazıları kiralanabilir. İskandinav yaşam tarzını gerçekten deneyimlemek için süper yat tatilinizi hytte molası ile uzatın.
8. Yerliler Açık Havaya Değer Verir (Friluftsliv)


Aktif olmak ve doğanın tadını çıkarmak Norveç kültürünün önemli bir özelliğidir.


Norveçliler, onları çevreleyen büyük vahşi doğada zaman geçirmenin faydalarını bilirler; gençleştirme, denge bulma, stresi azaltma, yaratıcılığı artırma ve mutluluğu artırma şansı.

Norveç’in olağanüstü manzaraları ile, bir yat kiralamada friluftsliv için birçok fırsat var. Kış aylarında kros kayağı ve snowshoeing için mükemmel olurken, şelalelere ve Trolltunga ve Kjerag gibi muhteşem doğal yerlere yürüyüş yapmayı, yaz aylarında yiyecek arama, dağ bisikleti ve kano yapmayı deneyin.
9. İskandinav mitolojisi ve folkloru, Norveç kültürünün ayrılmaz parçalarıdır


Doğal dünyayla olan bağlantısından dolayı Norveç, efsane, sihir ve folklor ile dolu, iyi kurulmuş ve İskandinav mirası ve kültüründe büyük rol oynayan bir ülkedir.

İskandinav mitolojisindeki en yaygın temalardan biri trollerdir. Hiç kimse trollerin nereden geldiğini tam olarak bilmiyor, ancak Norveç’in her yerinde heykeller, figürinler ve hikayeler ile büyük bir kültürel fenomen haline geldiler.

Trollerden ve elflerden muazzam gök gürültüsü bükme tanrılarına kadar, şaşırtıcı sayıda İskandinav efsanesi dünya çapında iyi biliniyor ve hala popüler kültür ve fantezide düzenli olarak kullanılıyor.
10. Norveç, Kaffetime olarak bilinen keskin bir kahve kültürüne sahiptir
Norveç kahve severlerin ülkesi. Rakamlar kendileri için konuşur, günde 12 milyon fincan ile ülke dünyanın en iyi üç kahve tüketen ülkesi arasındadır.

İskandinavya hafif kavrulmuş kahveleriyle bilinir ve bunu Oslo’nun kafelerinde tüm ihtişamıyla bulacaksınız. İçmenin en yaygın yolu sade ve filtrelenmiş. Birçok Norveç yerlisi günlük olarak soba üstü bir su ısıtıcısında kendi evlerini yaparlar.

Norveç’in kahve kültürünün nereden geldiği tam olarak belli değil. Bazıları, kahvenin alkol yerine ikame edildiği ve katı alkol yasalarına ve yüksek vergilere katlandığı ülkenin yasak yıllarından (1916-1927) geri döndüğüne inanıyor. Diğerleri, uzun, karanlık kış günlerinde ruhu ısıtmanın yeteneğine bağlı olduğunu düşünüyor.
Waterways in Norway, with mountains in background


Çok sayıda benzersiz tuhaflığı ve şaşırtıcı doğal harikaları ile Norveç, bir sonraki yat kiralama için listenizin başında olmalı.


3 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör