top of page
  • Yazarın fotoğrafıWoy Tour

En iyi 10 Özel Norveç Lezzetini Deneyin

Norveç’in eşsiz bir doğası olduğunu biliyoruz. Bu eşsiz doğa elbette eşsiz  lezzetler de sunuyor. Bu lezzetlerin örneğini ise Norveç gezinizde deneyebilirsiniz.

Bu özel mutfağın yaz ve kış lezzetleri farklı. Hem eski tarifler hem de yeni lezzetler içeriyor. Yaratıcı ve lezzetli Norveş yemekleri için listemize göz atın!

1)Farikal


Aslında bu yemek koyun eti ve lahana güveç olarak bilinir. Norveç mutfağının en özel ve ünlü yemeklerinden biridir. Bir güveçte hazırlanan yemek koyun eti, lahana, karaabiber ve tuz ile hazırlanıyor. Su kaplı güvecin içinde pişen yemek geleneksel olarak patates ile servis ediliyor.

Norveç’in batı kısımlarında sıklıkla tüketilen yemek, kış ayları için oldukça ideal bir yemek. Ayrıca Farikal, ulusal bir bayram olan Eylül ayının son perşembe günü mutlaka yapılıyor.

2)Tilsorte Bondepiker

Elmalı ve kremadan oluşan bu muhteşem tatlı Norveç mutfağının geleneksel lezzetlerinden biri. “Tatlı peçeli çiftlik kızı” olarak tercüme edilen bu İskandinav tatlısı; elma, krema ve galeta unu çırpılarak yapılıyor.

Hem ekşi hem de tatlı bir tadı olan bu karakteristik tatlı; ppuding, meyve püresi veya krema ile süsleniyor, çavdar ekmeği kırıntıları ile cam kasede servis ediliyor.

3)Balık

Tuzlu ve jelatinimsi bir balık yemeği olan Torrfisk, popüler bir Norveç yemeği. Tuzsuz balığın kurutulması ile yapılan yemek, soğuk havada bir ahşap rafın üzerinde hazırlanıyor. Bu yemeğin en önemli özelliği raf ömrünün çok uzun olması. Bunu ise eski bir koruma yöntemine borçlu.

Tørrfisk beş gün boyunca çavdar ile aşılanmış su ile ıslatarak yumuşatılıyor. Böylelikle balıklar jöle kıvamını alıyor. Izgarada pişen balık haşlanmış patates ve bezelye püresi ile servis ediliyor.

4)Krumkake


Norveç’te en çok sevilen lezzetlerden biri de krumkate! İnce waffle’ın külah şekilinde sarılması ile hazırlanan tatlı aslında geleneksel bir Norveç yemeği.

Genellikle üstünde güzel bir desen bulunan krumkate’in iki tarafı da pişiriliyor, Bir tarafı pişirilen krumkate, bir kaşık yardımı ile külah şekline sokulur ve içi istenilen lezzet ile doldurulur.

5)Pinnekjøtt


Norveç’in ünlü Noel yemeği pinnekjøt, oldukça şenlikli bir yemek. Soğuk havada kurutma rafları üzerinde hazırlanan yemek, kuzu etinden yapılıyor. Şekli için ise dilimlenmiş kaburga etleri tuzlu suda pişiyor. “Sopa et” olarak bilinen yemek, huş ağacı dalları ile servis ediliyor. Ayrıca yemeğin geleneksel halini yemek istiyorsanız kusu sosis, püre patates ve swede ile servis edilmesi gerekiyor.

6) Skoleboller

Norveç halkının çocuklarını beslemek için tercih ettiği tatlılardan biri de kakule. Günümüzde ise sadece çocukların değil yetişkinlerin de tercih ettiği tatlılar arasında bulunuyor. Özellikle de kahve ile birlikte eşsiz bir lezzete dönüşen tatlının görünümü de bir fenomen haline dönüştü.

Maya hamuru ile hazırlanan kakule, hindistan cevizi ile süsleniyor.

7)Polse med lompe


Norveç, sosis yeme oranında yükseklik gösteren bir ülke. Bir yılda kişi başı ortalama 100 k domuz sosisi tüketiliyor.

1950’li yıllarda Danimarka ‘ dan ithal edilen pølse, aslında ızgara veya haşlanmış şekilde pişiyor ama Norveçliler bu yemeğe kendi damgasını ekledi. Lompe denilen ekmeğin içine sararak düz bir tortilla ekmeğine sarılıyor, ketçap ve hardal ile servis ediliyor.

8) Finnbiff


Sote geyik yahnisi olarak tercüme edilen yemek, geleneksel Norveç yemekleri arasında bulunuyor. Ren geyiğinin özel eti ile hazırlanan yemek güveç içinde pişiyor. İnce dilimlenen ren geyiği bifteği, mantar ve pastırma ile tereyağında kızartılıyor.  Ardından su eklenierek sebze ve etler pişmeye bırakılıyor.

Genelde peynir, krema veya süt  eklenerek, çoğunlukla ev yapımı patates ile servis edilir.

9) Akvavit


Norveç’in ulusal içkisi olan akevitt, damıtılmış patatesten yapılır ve carraway, dere otu ve diğer otlar ve baharatlar ile tatlandırılıyor. Akevitt uzun süre oda sıcaklığında ve lale şeklindeki saplı bardak içinde içilir.

10)Smørrebrød

Açık bir sandviç olarak bilinen, smørrebrød aslında Danimarka  yemeğidir. Ama günümüzde Norveç mutfağının en özel tatlarından biri haline gelmiş durumda. Bu geleneksel lezzet; Tereyağlı çavdar ekmeği, farklı garnitürler, her türlü et ve peynir ile balıktan oluşan bir yemek.

En popüler geleneksel garnitürler arasında  bir dilim peynir veya reçel  olmasına rağmen Norveç mutfağında ringa, yılan balığı ve biftek de bulunuyor.

42 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page