• Woy Tour

Ekim ayında Yunanistan’da Yelken – Helena Lucas

Güncelleme tarihi: 23 Mar 2020

Paralimpik Altın ve Bronz madalya sahibi Helena Lucas MBE, kısa bir süre önce sezon sonunda yelken tatili için güneşli Lefkas’a doğru yola çıktı, bu sırada en sevdiği çocukluk uğraklarından bazılarını yeniden ziyaret etti ve yelken alanının son 20 yılda nasıl büyüdüğünü gördü. İşte onun hikayesi.


Paralimpik Altın ve Bronz madalya sahibi Helena Lucas MBE, kısa bir süre önce sezon sonunda yelken tatili için güneşli Lefkas’a doğru yola çıktı, bu sırada en sevdiği çocukluk uğraklarından bazılarını yeniden ziyaret etti ve yelken alanının son 20 yılda nasıl büyüdüğünü gördü. İşte onun hikayesi.

Yılın mükemmel zamanı

Kocam Steve ve ben sadece Sunsail ile Güney Ionian Yunan Adaları etrafında yelken inanılmaz bir hafta eve var.

Kış mevsiminden önce kaçmak için Ekim ayını iyice tavsiye edebilirim. Yaz aylarından çok daha az meşgul ve sıcaklık mükemmel. Gün boyunca şort ve tişörtlerle yelken açıyorduk ve akşamları bir kadeh şarap ve sadece bir kazak ile günbatımının tadını çıkarıyorduk. Gece sıcaklıkları hiçbir fan gerekli ve aynı zamanda hiçbir sivrisinek ile uyumak gerçekten hoş oldu! Öğleden sonra sıcaklıkları, Adaları keşfetmek ve bazı yürüyüşlere çıkmak için çok sıcak olmadığı anlamına geliyordu, yaz derecesinde 30 derecede asla yapmayacağım bir şey! Rüzgarın saat 13: 00’e kadar gelmediğini gördük. Bunun yılın zamanı için tipik olup olmadığından emin değilim, ama sadece demirlemek için güzel bir koy bulabilir, öğle yemeği için yüzebilir ve son varış noktanıza öğleden sonra yelkeninin tadını çıkarabilirsiniz.

Ertesi gün bazı uzun vadeli kruvazörlerin yanında Quay’a demirlemiş olduğumuz Meganisi ve Port Atheni’ye doğru yola çıktık ve gezilecek yerler hakkında harika ipuçları aldık. Port Atheni demirlemek için çok sayıda köşe ve çatlaklar ile hoş bir mekandır. Çok huzurlu, sadece bir taverna, Niagas, koyda. Öğleden sonra biraz keşfetmeye ve Katomeri kasabasına gitmeye karar verdim. Hızlı bir şekilde şehre ulaştım, bu yüzden Port Vathi’ye birkaç taverna ve bar ile gerçekten oldukça küçük bir limana gitmeye karar verdim.

Yolculuğumuzun başlangıcı

Küçükken ailemle birkaç kez Güney İyonya’ya gittim ve ne hatırlayacağımı ve ne kadar değiştiğini görmek beni çok şaşırttı. İlk gün Nidri’ye yelken açtık ve kanal Vliho adlı bu muhteşem körfeze açılana kadar kasabayı ve sakin körfezi geçtik. Çok huzurlu, demirlemek için harika ve seçim için 4 taverna ile ideal bir ilk gece yapar.

Hızlı geri dönüş

Bu noktada, küçük keşif adanın daha destansı bir yürüyüşüne dönüştü! Daha sonraki birkaç koy, Spartahori, çocukluğumdan hatırladığım bir yer. Muhtemelen bu, hafızamda sıkışmış olan birkaç olaydan kaynaklanıyor. Öncelikle, kuyuda duş. Normalde bir duş için yerel taverna giderdi, ama biz o günlerde sadece taverna küçük köyde tepenin üstüne kadar oldu, bu yüzden biz de duş olabilir söylendi. Baba tarafından kuşatılmış buz gibi soğuk su kovasını deneyimleyene kadar bu ilk başta oldukça heyecan verici geldi. O gün saçımı yıkamak için uğraştığımı sanmıyorum.

Sabah babasının yüzme sandıklarının gitmiş olduğunu ve yerel balıkçıların onları alması gerektiğini inlediğini hatırlıyorum. Bundan şiddetle şüpheliyim, ailenin geri kalanı hafifçe rahatladıkları için ortadan kayboldular. Daha olası senaryo, annenin ‘kazara’ onları çok iyi dürtmediğidir …

Son Spartahori hafızam tepedeki taverna, Taverna Lakis (hala güçleniyor, öyle görünüyor!). Bu günlerde orada iyi bir eski tırmanış, bu yüzden 10 yaşındaki bir muhtemelen epik hissetti. Hiçbir menü vardı, hangi tavuk ve cips verildi verildi, ama tablolarda dans ve restoran pencereleri ile conga ile sonuçlanan harika bir akşam oldu. Yunan plakaları parçalama geleneği de vardı, ama bu yanlışlıkla plakalarını bırakarak içkili flotilla denizcilerinden biri olabilirdi!

Yürüyüş botlarını hatırla

Zaten Port Atheni Meganisi üzerinde demirleyen ve ziyaret etmek için pek çok yer, ben Spartahori dururdu olası olduğunu düşündüm, bu yüzden orada denemek ve bulmak ve ne kadar yer görmek için sahil yolu boyunca yürümeye karar verdi değişti. Düşündüğümden biraz daha fazla, aslında üç koy daha! Zaman geçiyordu ve Steve’e sadece birkaç saatim olacağını söylemiştim, bu yüzden koşu yapmaya karar verdim. Parmak arası terlik ideal yürüyüş ayakkabıları yapmaz ve kesinlikle yol boyunca görüş güzel çünkü buna değer eğitmenler, ancak tavsiye ederim!

İyi iyi iyi…

Sonunda geldim ve kuyuyu buldum. Oldukça merkezi bir parça değil, kuyu şimdi oldukça büyümüş ve asma kilitlenmiş, başkalarını soğuk şok sendromundan kurtarıyor. Şimdi koyda birkaç taverna var, ama güzel köye tepeye yürüyüş görmek için buna değer ve şimdi çatı katındaki barlardan birinde iyi kazanılmış bir içeceğin tadını çıkarabilirsiniz. Tavernalar artık tavuk ve patates kızartmasından da fazlasını sunuyor!

Nefes kesen manzara

Kaçırılmaması gereken bir yelken, Ithaka ve Kefalonia adaları arasında. Bu su uzantısı nefes kesen manzaralarla çevrilidir. Su üzerinde harika bir günün ardından AY Euphemia’ya demirledik. Burada, adanın karşısında muhteşem görünen batı kıyısına bir yürüyüş var. Unfortunatley çünkü bunu yapmak için zaman alamadım çünkü 5 mil, yani 10 mil gidiş-dönüş; Çocukluğumdan fark ettiğim en büyük fark, adadaki turizmi desteklemek için daha fazla taverna, bar ve küçük süpermarketlerle Adaların daha gelişmiş hale gelmesidir. Güzel olan şey, adaların karakterinin değişmediği, eşsiz Yunan kültürünü ve stilini koruduklarıdır.

A ziyaret gerekir; Sivota

En sevdiğimiz yerlerden biri Sivota idi. Funnily yeterince biz gerçekten meşgul olduğunu söyleyerek Port Atheni tanıştığımız uzun vadeli kruvazörler tarafından gidiş kapalı uyarılmıştı. Neyse ki, onların tavsiyelerini görmezden geldi ve düz-se bile biz tüm flotillas döndü gün geldi, koyda demirlemek için oda bol oldu. Sivota, aralarından seçim yapabileceğiniz çok sayıda taverna ve yüzmek için güzel bir plaj ile hoş bir koyda sıkışmış güzel bir şehirdir. Biz şimdiye kadar tadına sonra en iyi Yunan yemek, deniz ürünleri Saganaki olduğunu düşündüğümüz sahip önce yat kulübünde happy hour sırasında bir kokteyl zevk. Kesinlikle denemelisin!

Sonuçta, Sunsail ile başka bir harika tatil vardı, geri dönüp asla görmek lazım diğer adalar ve koyları ziyaret için sabırsızlanıyorum ve kesinlikle Ekim ayında tekrar rezervasyon!

3 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör