• Woy Tour

Dubrovnik Yaz Festivali Boyunca Yat Tatilinde Yapılacak 10 Şey

Yaz, ülkenin en büyük ve en iyi kültürel etkinliği olan Dubrovnik Yaz Festivali ile Temmuz ayında başlayacak olan Hırvatistan yat kiralama tatilinin tadını çıkarmak için mükemmel bir zaman. Bu yıl, festival 71. yıl dönümünü kutluyor ve 10 Temmuz – 25 Ağustos tarihleri arasında gerçekleşecek.

1950’den beri her yıl Hırvat şehrinde düzenlenen Dubrovnik Yaz Festivali dünyanın dört bir yanından önde gelen sanatçıları cezbetmektedir. Şehir genelinde, çok çeşitli müzik, dans ve tiyatro gösterilerinin yanı sıra film gösterimleri ve diğer kültürel etkinliklere ev sahipliği yapmak için açık hava sahneleri kuruluyor.

Dubrovnik, Hırvatistan’ın en tarihi ve çekici şehirlerinden biri ve festival performanslarının yanı sıra, özel yat kiralama tatilinin bir parçası olarak ziyaret ettiğinizde yaşanacak çok daha fazlası var.

Aşağıda, yaz festivali sırasında Dubrovnik’te zamanınızı en iyi şekilde kullanmanıza yardımcı olacak birkaç fikir var.

1) Teleferikle Srd Dağı’na gidin.

Mont Srd, Dubrovnik’in 412m yüksekliğindedir ve aşağıdaki şehrin kırmızı çatılı binaları ve ötesindeki parlak mavi Akdeniz’in panoramik manzaralarını sunar.

Zirveye ulaşmanın en hızlı ve en kolay yolu, yaz aylarında gece yarısına kadar çalışan parlak turuncu teleferiklerden birine atlamaktır.

Zirvede bir kez, açık bir günde 60 km’ye kadar manzaraların keyfini çıkarabilirsiniz. Arkanıza yaslanın ve Panorama Restaurant’ta öğle veya bir kadeh şarabın tadını çıkarın.

2)Surlar boyunca yürüyüşe çıkın.

Ünlü şehir duvarlarını yürümek için  bir mola verin. İlk olarak Dubrovnik’i bin yıldan fazla bir süre önce saldırılara karşı korumak için inşa edilmiş olan güçlü şehir surları, Avrupa’nın herhangi bir yerinde görülen en etkileyici ortaçağ surları arasındadır.

15. yüzyılda eklenen kaleleri kapsayan duvarlar, eski kenti çevreler ve Dubrovnik’in simgesel yapılarına ve Adriyatik Denizi’ne bakan muhteşem bir bakış açısı sağlar.

Duvarlar boyunca yürümek, yataklarınızı almak, güzel manzaraların tadını çıkarmak ve yaz aylarında Eski Kent’in sokaklarını kalabalıklaştıran kalabalıktan kaçmak için iyi bir yoldur.

3) Plajda bir gün geçirin.

Copacabana, Seka Körfezi’nde bulunan şehrin en iyi plajlarından biridir. Bardan bir kadeh şarap ile lüks beyaz şezlonglarda dinlenebilir veya plaj kulübünün restoranında hafif bir öğle yemeğinin tadını çıkarabilirsiniz.

Plaj, bazı beton platform alanları ile çakıl taşıdır. Denizde, su sığdır ve küçük çocuklarla kiralama yapıyorsanız iyi bir seçimdir.

Kürek sörfü ve kano gibi su sporları mevcuttur ve gevşemeniz gerekiyorsa, yatınıza dönmeden önce plajda yüzdükten sonra masajın keyfini çıkarabilirsiniz.

4) Yerel yemek mekanlarını keşfedin.

Yaz Festivali sırasında akşam yemeğiniz için sahilde kalmayı tercih edebilirsiniz.

Dubrovnik, seçkin her yemeğin damak zevkini karşılamak için restoran sıkıntısı çekmiyor. Yaz Festivali sırasında özellikle popüler bir durak, eşsiz deniz kenarı konumu ve kaliteli yemeklerle çağdaş mutfağı birleştirmeye odaklanan Nautika’dır.

Yat müdavimleri arasında bir diğer favori, Adriyatik’teki taze deniz mahsullerinden tam olarak yararlanan Michelin yıldızlı bir restoran olan 360’tır. Menü, su ve birden fazla ödül kadar kepçe yerel kaynaklı şarap bakan hoş bir mekan tarafından ofset.

5) Sunset Lounge’de bir aperatifin tadını çıkarın

Beş yıldızlı Hotel Dubrovnik Palace’ın en üst katında yer alan Sunset Lounge, akşamları yerleşik bir piyanisti ile kokteyller için şık ve sofistike bir mekandır.

Muhteşem, panoramik manzaranın tadını çıkarırken bir martini veya bir kadeh Hırvat şarabı yudumlayın; yatınızı körfezdeki demirde tespit edebilir ya da açık bir günde Mljet adasına bir göz atabilirsiniz. Akşam yemeği için kalmaya karar verirseniz, otel Maslina Tavern klasik Dalmaçya mutfağı için mükemmel bir seçimdir.

6) Mljet Milli Parkı’nın doğal güzelliğini keşfedin

Yerel geleneğe göre, Dubrovnik’in batısında yatan yemyeşil Dalmaçyalı Mljet adası, bir zamanlar Yunan maceracı Odysseus’u yedi yıl burada kalmaya iten perisi Calypso’ya ev sahipliği yapıyordu. Oldukça güzel bir yer ve adanın batı ucu korumalı bir milli park.

‘Yeşil Ada’ olarak da bilinen Mljet yoğun ormanlıktır ve kristal berraklığında su ile çevrilidir, yüzme için idealdir. Park, iki tuz gölü, tenha plajları ve gölgeli ormanlık yolları ile de dikkat çekerken, görülmeye değer bir Benedictine manastırı ve kilisesine ev sahipliği yapan küçük St Mary adasıdır.

7. Rektör Sarayı’nda zamanda geriye adım atın

15. yüzyıla tarihlenen bu büyük Rönesans sarayı, 1808’de Napolyon tarafından kaldırılmadan önce Dubrovnik’te bulunan Ragusa Cumhuriyeti’ni yöneten seçilmiş bir yetkili olan Rektörün konut ve idari ofisleri olarak inşa edildi.

Günümüzde saray, dönem mobilyaları, resimler ve diğer tarihi eserlerle süslenmiş odalara sahip bir müzeye ev sahipliği yaparken, heybetli atriyum genellikle Yaz Festivali sırasında konserler için bir mekan olarak kullanılmaktadır.

Sarayın dışında, Dubrovnik’in Shakespeare olarak bilinen 16. yüzyıl şair Marin Drzic’in heykeli bulunmaktadır. Ziyaretçiler iyi şans için heykelin burnunu ovalar.

8) Bir kadeh Hırvat şarabı kaldırın

Hırvatistan, şaraplarının kalitesi ile ünlüdür ve Dubrovnik, ülkenin farklı çeşitlerini denemek için mükemmel bir yerdir.

Özel tatma oturumları ile Hırvatistan’ın şarap üreten bölgeleri hakkında daha fazla bilgi edinebileceğiniz eski şehirdeki D’vino şarap barını deneyin. Ayrıca Dubrovnik yakınlarındaki aile tarafından işletilen bazı üzüm bağlarına rehberli turlar düzenlenmektedir.

Turunuzdan sonra, yatın birkaç şişesini geri getirdiğinizden emin olun. Yatınızın şefi, her eşsiz üzüm çeşidiyle hangi mutfağı en iyi eşleştirdiğini bilecektir.

9) Old Town pazarında alışveriş yapın

Dubrovnik’in Eski Kent’teki Gunduliceva Poljana meydanında düzenlenen en eski sokak pazarında dolaşın. Her sabah açıktır ve yerli halkla karıştırmak ve yerel olarak üretilen taze meyve, sebze, bal, zeytinyağı, kurutulmuş lavanta ve diğer Hırvat spesiyaliteleri satın almak için harika bir yerdir.

Tezgahlar ayrıca ev yapımı iğne işi ve el sanatları satıyor ve alışveriş yaptıktan sonra bir espresso ile oturabileceğiniz ve rahatlayabileceğiniz birkaç küçük kafe var.

10) Lopud Adası’nın huzurunun tadını çıkarın

Gün için Dubrovnik kalabalığından kaçmak istiyorsanız, yatınıza atlayın ve Dubrovnik’in batısında sadece kısa bir yolculukla Lopud Adası’na gidin. Burada, bölgedeki en iyi plajlardan biri olan Sunj Plajı, vahşi yeşil bitki örtüsüyle desteklenen uzun bir beyaz kum kumu bulacaksınız.

Buradayken, şu anda bir sanat galerisi ve 17. yüzyıl kalesinin kalıntıları olan eski Fransisken manastırını ziyaret edin.

1 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör