• Woy Tour

Dünyanın Dört Bir Yanındaki Mavi Deliklere Nerede Dalış Yapılır

Güncelleme tarihi: 23 Mar 2020


Yukarıdan nefes kesen bir manzara ve yüzeyin altında eşit derecede etkileyici olan mavi delikler, en iyi tüplü profesyoneller tarafından deneyimlenen doğal fenomenlerdir. Lüks yat kiralamanın bir parçası olarak mavi deliklere dalmak için en iyi noktaları keşfedin.


Buz Devri’nin bir kalıntısı olan mavi delikler, mevcut su deliklerini dolduran yükselen su seviyelerinden sonra oluşan ilginç jeolojik oluşumlardır. Derin ve kavernöz, bu deliklerdeki su, onları tanımlamak için gelen karanlık bir donanma gölgesini alır. Dünyanın dört bir yanında bulunan mavi delikler, egzotik vahşi yaşamın yanı sıra su altı flora ve faunasıyla deniz araştırmaları için büyüleyici siteler haline getiriyor.

Ayrıca yat kiralama veya günlük yat kiralama tatilinde muhteşem bir dalış fırsatı sunuyorlar.


Mavi bir deliğe dalış unutulmaz bir deneyim sağlarken, tecrübeli ve kendine güvenen dalgıçlar için ayrılmış bir deneyimdir. ‘Teknik dalış’ olarak sınıflandırılan Belize Hole’un beğenilerini keşfetmek dalgıçların mükemmel yüzdürme kontrolüne ve kolaylıkla eşitleme yeteneğine sahip olmasını gerektirir.

Mavi bir deliğe dalış yaparken dalgıçların hava tüketimine, derinliğine ve su altındaki zamanlarına yakından bakmaları çok önemlidir. Ayrıca keşfederken uymaları gereken herhangi bir turizm kurulu düzenlemesinin farkında olmaları gerekir.

Yukarıdaki nedenlerden dolayı, mavi bir deliğe dalış yaparken size gezinizde size eşlik edecek nitelikli bir divemaster sağlayabilecek saygın bir dalış merkezi aramanız önemle tavsiye edilir.


Mavi delikler tehlikeli midir?


Scuba diver mavi delikten yüzüyor

Mavi delikler, teknik açıdan zorlu diğer dalış alanlarından daha tehlikeli değildir. Doğru güvenlik önlemlerinin alınması ve tüm düzenlemelere uyulması şartıyla, dalgıçlar çok az riskle dikkat çekici su altı oluşumlarında güvenli bir şekilde gezinebilirler.

Sertifikalı dalış uzmanları tarafların mavi bir delikte potansiyel bir tehdit oluşturabilecek köpekbalıkları veya vahşi yaşamdan kaçınmalarına yardımcı olabilir.


Mavi deliklerin altında ne var?


Yukarıdaki mavi delik, arka planda kumlu plajları

2018 yılında, Belize’nin Mavi Deliğinin dibinde ne olduğunu bulmak için tarihi bir araştırma projesi başlatıldı. Deniz koruma uzmanlarına, çevre bilimcilerine ve bakire kurucusu Richard Branson’a ev sahipliği yapan bir denizaltı, okyanus yatağına ilk kez bakmak için 300ft’e indi.

Buldukları şey şaşırtıcıydı.

Bir sarkıt duvarı, Mavi Delik’in aslında okyanus suları yükselmeye başlamadan önce karada olan mağaralardan oluştuğunu ortaya koydu. Dünyanın 10.000 yıldan fazla bir süre içinde nasıl radikal bir şekilde dönüştüğünü gösteren kayalarda meydana gelen bu derinlik, alanın zamanla karadan denize nasıl geçtiğini gösteriyor.

Mavi deliğin altındaki oksijen eksikliğinden dolayı, bu kadar deniz yaşamı yoktur; ancak farklı derinliklerde bulunan sayısız balık türü vardır.


Mavi delik mavi deliğe balık
Mavi Delikler ne kadar derin?


Dünyada bulunan mavi deliklerin her biri bireysel özelliklerden oluşur ve değişen derinliklere sahiptir. En derin Güney Çin Denizi’ndeki Ejderha Deliği. Aksi takdirde ‘Longdog’ olarak bilinen bu delik, 987 metredir ve doğal olarak bilim ve dalış topluluğuna bir hayranlık kaynağıdır.

Diğer popüler mavi deliklerin derinlikleri aşağıdaki gibidir:

Dekan’ın Mavi Deliği (633ft derinliğinde)

Belize Mavi Delik (407ft derinlik)

Dahab Mavi Delik (328ft derinlik

)Dwejra Mavi Delik (49ft derinliğinde)


Dalış için en iyi mavi delikler:


Büyük Mavi Delik, Belize

Kuşkusuz hepsinin en ikonik ve en çok fotoğraflanan mavi deliği olan Belize’deki mavi delik, dalgıçlar için gerçek bir harikalar diyarı. İngiliz yazar Ned Middleton’ın, Avustralya’nın Büyük Bariyer Resifi’ne olan ihtişamını beğendikten sonra kazandığı “Büyük Mavi Delik”, 1000 metrelik geniş girişi, renkli Deniz Feneri Resifi’nin merkezinde bulunabilir.

1971’de en iyi beş tüplü dalış noktasından biri ilan ettikten sonra, ünlü Fransız kaşif Jacques Cousteau tarafından haritaya konuldu, delik köpekbalıkları, kelebek ve gece yarısı balıklarının yanı sıra kaplumbağalar ve orfozlara ev sahipliği yapıyor.

Muazzam sarkıtlar, sütunlar ve damlataş levhalarından oluşan sualtı maceracılarının keşfedecekleri birçok dramatik manzara var.

Belize’nin Dünya Mirası bölgesinin yedi harikasından biri olan Belize Mavi Delik’teki dalış gezisi, Karayipler’de bir yat kiralama tatili planlayan nitelikli dalgıçlar için gereklidir .


Dekan’ın Mavi Deliği, Bahamalar


Bahamalar’daki Clarence Town sahiline kısa bir mesafede yer alan Dean’s Blue Hole, dünyanın ikinci en derin mavi deliğidir. Yaklaşık 100 metreye ulaşan bir çapa sahip olan delik, inanılmaz bir görünüme sahiptir; bu da, katranları, kaplumbağaları ve deliği eve çağıran diğer deniz yaşamının çeşitliliğini tespit etmeyi kolaylaştırır.

Kireçtaşını aşındırarak ve çözerek oluşan mavi deliği tanımlayan geniş mağara, gelişmiş bir dalış gezisi için ideal bir yerdir.

Tutkunları için bir cennet olan Dean’s Blue Hole, dünya şampiyonu William Trubridge tarafından düzenlenen yıllık serbest dalış yarışmasının da yeridir. Bununla birlikte, bu özel mekanın tadını çıkarmak için rekabet etmeye gerek yoktur.


Mısır yakınlarındaki Kızıldeniz Mavi Delik


Scuba diver Mısır'daki mavi delik mesafesi

Dahab’ın birkaç kilometre kuzeyinde yer alan Red Sea Blue Hole, Mısır’da yat kiralama tatilinin tadını çıkararak deneyimli dalgıçlar için mükemmel bir yerdir. Yaklaşık 20 ft derinlikte “eyer” adı verilen sığ bir açıklıktan erişilen formasyon, canlı mercanlarla süslenmiş ve tropikal resif balıkları tarafından doldurulmuştur.

Farklı bir akım eksikliği ve kıyıdan kolayca ulaşılabilen Kızıldeniz Mavi Delik, serbest meslek sahipleri arasında profesyoneller kadar popülerdir. Daha deneyimli dalgıç derinliklerinden daha fazlasını elde edeceğinden emin olsa da, suyun altına bakmak isteyen rahat şnorkelcilerden kesinlikle zevk alacak kadar var.

Kızıldeniz Mavi Delik’in, oluşumunun bir miktar aldatıcı olması nedeniyle dalış için daha tehlikeli mavi delikler arasında olduğuna dikkat edilmelidir. Güvenli bir şekilde yaşamak için her zaman kalifiye bir divemaster’ın tavsiyelerine uyun.


Malta’nın Mavi Deliği


Yüce Azure Penceresinin altında yer alan Malta, başka bir deyişle Dwejra Mavi Delik olarak bilinen Mavi Delik, dünyanın başka yerlerinde bulunanlardan çok daha sığdır. 49ft bir tüplü dalış için kesinlikle uygun bir derinlik olsa da, Belize veya Dahab’de bulunan mavi deliklerden kesinlikle daha az korkutucu.

Nispeten küçük boyutuna rağmen, bu mavi delik hala deniz yaşamı ile uğultu. Özellikle, ahtapot, denizatı, ateşböceği ve Malta’ya özgü çeşitli türlere ev sahipliği yapmaktadır. Düzeni aynı zamanda maceraya da katkıda bulunur, iç mağaraya, deliğin faydalandığı net görüş sayesinde kolayca gezinilebilen 262 metrelik bir tünelden erişilir.

Üzerinde yükselen dramatik kaya yapısı da dikkat çekicidir – sayısız hareketli görüntüde kullanılan ve hatta Game of Thrones’un bir bölümüne giren bir dönüm noktasıdır .


Çeşme Yat Kiralama

17 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör