• Woy Tour

Brexit: 2019’da Seyahati Nasıl Etkileyecek

Güncelleme tarihi: 4 Nis 2020

Bir sonraki yat kiralama tatilinizi önceden rezerve etmiş olabilirsiniz veya bir sonraki yelken tatilinizi planlamayı düşünüyor olabilirsiniz ve rezervasyonunuzun Brexit’ten etkilenip etkilenmeyeceğini merak ediyor olabilirsiniz. Mevcut veya gelecekteki yat kiralama tatilleri hakkında aklınıza gelebilecek önemli soruları ele almak için aşağıda bazı kılavuzları bir araya getirdik.


Bir sonraki yat kiralama tatilinizi önceden rezerve etmiş olabilirsiniz veya bir sonraki yelken tatilinizi planlamayı düşünüyor olabilirsiniz ve rezervasyonunuzun Brexit’ten etkilenip etkilenmeyeceğini merak ediyor olabilirsiniz. Mevcut veya gelecekteki yat kiralama tatilleri hakkında aklınıza gelebilecek önemli soruları ele almak için aşağıda bazı kılavuzları bir araya getirdik.

Yat varış yerime ve varış noktamdan ulaşım düzenlemeleri konusunda endişelenmeli miyim?

Avrupa Komisyonu, İngiltere’den ayrılan uçakların, anlaşma yapılmayan bir senaryoda bile, Avrupa Birliği topraklarında uçabileceğini zaten doğruladı. İngiltere hükümeti, İngiltere içine ve dışına uçan AB havayollarına benzer güvenceler sundu. Diğer uluslararası ulaşım yöntemlerine (örneğin, trenler, feribotlar vb.) Benzer güvenceler verilmiştir.

Brexit’ten sonra AB’ye seyahat etmek için vizeye ihtiyacım olacak mı?

Avrupa Komisyonu, Kasım 2018’de, İngiltere’yi ziyaret eden AB vatandaşları için karşılıklı olması koşuluyla, AB’ye giden İngiliz gezginlerin vize istemeyeceğini açıkladı. Avrupa Komisyonu, 2021’den itibaren İngiltere vatandaşlarından bu vize muafiyeti için bir ücret (yaklaşık 7 avro) ödemelerini isteyeceklerini bildirmiştir.

31 Ekim 2019’dan sonra hareket etmek için bir yat kiralama rezervasyonu yaparsam ve Brexit’in bir sonucu olarak tatilim sağlanamazsa ne olur?

Tatil ve seyahat planlarınız üzerinde herhangi bir etkisi olacağına dair bir gösterge yoktur. Anlaşmasız bir senaryoda bile, Avrupa Komisyonu İngiltere’ye ve İngiltere’den uçuşların devam edeceğini söyledi. Bizim aracılığımızla bir paket tatil rezervasyonu yaptıysanız, tatiliniz Paket Seyahat Yönetmeliği kapsamında korunacaktır, bu da Brexit nedeniyle tatiliniz artık sağlanamıyorsa, yat kiralama işleminizin tam bir geri ödemesini almaya hak kazanacağınız anlamına gelir.

AB’de yelken yaparken kaptan niteliklerime güvenebilecek miyim?

Kraliyet Yatçılık Derneği, RYA yeterliliklerinin geçerli kalacağını ve Brexit sonrası ek lisans veya sertifika almanız gerekmeyeceğini bildirmiştir. Uluslararası Yeterlilik Sertifikası (ICC) bir AB belgesi değildir ve Brexit’in bir sonucu olarak yelken niteliklerinin tanınmasında herhangi bir değişiklik olmayacağını biliyoruz.

Mevcut pasaportumu ve Avrupa Sağlık Sigortası Kartımı (EHIC) kullanabilir miyim?

31 Ekim 2019’dan sonra AB’ye seyahat ediyorsanız, Birleşik Krallık hükümeti AB ülkesine varış tarihinizde pasaportunuzda altı ay kalmanızı önerdiğinden pasaportunuzdaki son kullanma tarihini kontrol etmelisiniz.

Anlaşmasız bir Brexit durumunda, Birleşik Krallık kayıtlı EHIC’ler artık geçerli olmayacaktır, bu nedenle seyahat etmeden önce uygun bir sigorta poliçeniz olduğundan emin olmanız önemlidir.

İngiltere ehliyetim verilmiş Brexit’ten sonra sürücü ehliyeti AB’de geçerli olacak mı?

Şu anda tam bir İngiltere ehliyetiniz varsa, AB’de sürmek için ek bir lisansa ihtiyacınız yoktur, ancak bu anlaşmasız bir senaryoda değişecektir. Anlaşmasız bir senaryoda, 31 Ekim 2019 tarihinde veya sonrasında AB’de araç kullanmak isteyen İngiltere gezginlerinin ilgili Uluslararası Sürüş İzni’ne başvurmaları gerekecektir. Bunlar 5.50 £ ‘dir ve doğrudan AA, RAC ve Postaneden alınabilir. AB içinde kendi aracınızı sürmek istiyorsanız, anlaşmasız bir senaryoda, İngiltere araba sigortanızın AB’de geçerli olması için bir Yeşil Kart almanız ve taşımanız gerekecektir. Bu kart sigorta şirketinizden alınabilir ve yönetim masraflarını karşılamak için küçük bir ücret alabilir.

Tüm yat kiralamalarımızı AB dahil olmak üzere muhteşem destinasyonlarımızda kullanmaya devam edeceğimizden emin olabilirsiniz, böylece yelken tatilinizi bizimle güvenle rezerve edebilirsiniz.

2 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör