top of page
  • Yazarın fotoğrafıWoy Tour

Akdeniz’in En İyi 10 Dalış Noktası

Keşfetmek için en heyecan verici ve ödüllendirici dalış ziyareti için Akdeniz’i ziyaret et.

Akdeniz dalgıçlar için bir rüya hedef, acemiler ve deneyimli uzmanlar için de uygun olan benzersiz ve heyecan verici bir sualtı macera vaat eden kıyılar sizi bekliyor.

Muhteşem deniz yaşamı yalan, tarihi batık alanı keşfetmek ya da sadece açık su keyfi olsun, burada Akdeniz’de bir sonraki yatçılık tatile düşünmek istersin sadece birkaç fikir var.
1. Uçurumun Mesih, Portofino
Deniz seviyesinin altında mesafe: 17Popüler olan dalgıçlar ziyaret eden İtalyan Rivierası, Christ of the Abyss – Cristo del Abissi İtalyan – bir 2.5 m yüksekliğindeki Bronz Heykeli İsa, 17 metre deniz yüzeyinde.  Abbey San Fruttuoso’a, yakın. Portofino Heykel, kollarını  açarak İsa ile tasvir ediyor. Deniz dibinde 1954 yılında bu noktaya yakın ölen tüplü pioneer Dario Gonzatti, bir anıt olarak yapılmış. Bugün denizde hayatını kaybederken, kıyıya yakın nispeten sığ sularda yalan olan tüm dalgıçlar anıta kolayca erişiyor.
2. Premuda, Hırvatistan
Deniz seviyesinin altında mesafe: 10-30mHırvatistan, Permuda ev için bir ülkenin en popüler dalış alanları; Katedral. Dalmaçya Adaları Kuzey bölümünde oturmuş, birbiriyle bağlantılı mağaralar bu sistem 30m 10m arasında ve Adriyatik yüzeyinin altında yatıyor.
Eğer hala tüplü dalış ile kulpları alıyorsanız bu mağaralar erişmek için kolay. Mağaralar boşluklu tavanlar doğal ışık süzülmeye izin, gelişen deniz yaşamı keşfetmek için olanak sağlayan açık ve net bir görüş için izin var. Permuda ekosistemi sheepshead breams ve gökkuşağı wrasses dahil olmak üzere balık türlerinin süngerler, mercanlar, kabuklular, ahtapot ve çeşitli içerir.

1912 yılında 66 metre derinlikte yatan bu Macar savaş gemisi Birinci Dünya Savaşı Avusturya enkazı araştıran keyfine varacaksınız.
3. Baiae, İtalya
20 10 deniz seviyesinin altında mesafe:


Antik Roma şehri Baiae, üzerinde Körfez Napoli, sonra bir moda sahil, ünlü için onun çılgın partiler ve zengin bir yaşam tarzı. Daha sonra terk edildi ve şehir Akdeniz altında kalmış oldu. Villa ve hamam kalıntıları kıyıda görülebilir, ama dalgaların altında çok daha fazlası hayatta kaldı ve bugün dalgıçlar için bu olağanüstü Batık Şehir keşfedebilirsiniz.
Baiae de Sualtı Arkeoloji Parkı kamu binalarının ve villaların mozaik zeminler, sağlam heykeller ve kalıntılar, İmparator Claudius ait bir düşünce de dahil olmak üzere iyi korunmuş oldukça keşfedebilirsiniz. Bugün kalıntılar ile birlikte su altı  yaşamı çok sayıda canlıya ev sahipliği yapıyor.
4. Santorini, Yunanistan yakınlarındaki Amfitriti Mağaralar, Pantieronisi Adası
Deniz seviyesinin altında mesafe: 50m
Yakınındaki küçük Pantieronisi ısland, Santorini içinde. Çarpıcı sualtı Mağarası 50 metre aşağıda. Dev dikit, sarkıt, sütun ve diğer meraklı kaya oluşumları ile bezenmiştir.
Amfitriti beyaz kumlu alt ve temiz su ile kavernöz ana odaya dar kapıdan yol gösterici bir çizgi takip eden sertifikalı ve deneyimli dalgıçlar ile girilen mağara, keşfetmek için heyecan verici.  Bu Yunanistan’ın en etkileyici deniz Mağarası olarak kabul edilir.
5. Dakota çocuk batık, Kaş, Türkiye
Deniz seviyesinin altında


Dalgıçlar batık keşfetmekten ekyif alır. Dakota çocuk etki taşıyıcı uçak, 22 metre derinlikte. Kaş Güney Türkiye‘de. Baatık, Eskiden Türk hava kuvvetlerine ait uçağın, hizmetinden emekli oldu ve 2009 yılında kasten burada dalgıçlar için bir yapay resif ve bir cazibe sağlamak için batırıldı.
Battığından bu yana hala yerinde Dakota etkileyici ve ürkütücü bir manzara sunuyor ve 30 metre kanat açıklığına sahip.

Görünürlük iyidir, özellikle sabahları, ve dalgıçlar kokpite kadar içeriden bir bakış için yüzebilir. Deneyimli dalgıçlar gövde ana kapıdan uçağa giremez bile. Keşfederken, aynı zamanda yeşil kaplumbağaların, Kaya balıkları, orfoz, müren ve diğer çeşitli deniz canlılarının karşılaşacaksınız.
6. Secca Via Colombara, Ustica, Sicilya
3 50m deniz seviyesinin altında mesafedeBulunan bu küçük ada, Ustica, kapalı kuzeybatı kıyısında Sicilya’da bulunuyor.  Korumalı deniz rezervi Secca Via Colombara arasında en iyi dalış yeri Akdeniz. Bu büyük ölçüde sırf sayılar ve karşılaşacağınız balık yaşam çeşitliliği, barakuda mercan, çipura ve orfoz gibi çeşitli sürüler dahil bulunmaktadır.
Daha deneyimli dalgıçlar yılan balığı, müren, ıstakoz ve diğer türler tespit ederken, 50 metre derinliğe kadar devam edenler, mercanlar ve süngerler gibi yapı kaplı dik bir duvar takip edebiliyor.

2005 yılında karaya oturdu ve şimdi deniz yaratıkları bir dizi ev sahipliği yapan bir yapay resif olarak hizmet veren tüccar bir gemi enkazı.
7. İraklia, Naxos, Yunanistan yakınlarındaki
Deniz seviyesinin altında mesafe: 9
Dalgıçlar için önemli bir cazibe merkezi olan Alimia Plaja sadece deniz 9 metre derinlikte yatıyor. İkinci Dünya Savaşı’nda Alman Arado AR196 keşif deniz uçağı, enkaz var. Uçak gövde yüzeyi açık zümrüt yeşili su ile görünür ve şimdi deniz yaşamının zengin çeşitli ev sahipliği yapmaktadır.
Eğer  Yunanistan tatilinizde   bir mola vermek isiyor, kumlu plajları ve berrak suları keşfetmek harika olacaktır. Doğa severler için, burada deniz canlıları, şişe burunlu yunuslar, Caretta Caretta deniz kaplumbağaları ve Akdeniz foku gibi çok sayıda balık türü, mercanlar ve süngerler gibi fantastik bir seçim var.
8. Stintino, Sardunya
18 deniz seviyesinin altında mesafe: Maksimum derinlik
Beyaz kumlu plajları gömülmüş bir şeffaf mavi deniz, Stintino, kuzeybatısında sahil Sardunya: bu pastoral resmin Akdeniz. Kuzey Sahil, dalış için harika bir Akdeniz noktası.
Off-shore, bu Asinara deniz rezervi deniz yaşamının zengin ve renkli bir dizi, çok sayıda Akdeniz balık türleri, gibi yapı, kabuklular, ışınları, ahtapot, mercan ve deniz kestanesi gibi çeşitli türler de dahil olmak üzere ev sahipliği yapıyor.

Uzman, yeni başlayan veya denemek isteyenler için ideal bir dalış noktası. Benzersiz bir deneyim sunan, sualtı mağaraları vardır.
9. Uçak enkazı ve Um El Faroud motor tanker, Malta
25m 42 milyon deniz seviyesinin altında mesafe

Adanın Malta ‘da. Mükemmel bir hedef.  enkaz, çok sayıda uçak ve gemi enkazı keşfetmek için etrafında kıyısında derinliklerde uygun dalgıçlar için tüm deneyim düzeyleri ve genellikle iyi bir görünürlük.
Mürettebat acil çıkış yaptıktan sonra burada 1941 yılında nosedived İngiliz İkinci Dünya Savaşı Bristol Blenheim bombardıman uçağı enkazını deniz dibinde Malta doğu kıyısı açıklarında 500 civarında yatıyor. Enkaz 42 milyon derinlikte yatıyor, ve sadece deneyimli dalgıçların sitesini ziyaret etmelidir. Uçak hala nispeten iyi durumda.

Başka bir İngiliz savaş uçağı, Bristol Beaufighter, enkazı offshore Spa St Julian açısından keşfedilebilir. Gövde ve kanatları çoğunlukla bozulmamış .1943 yılında terk ettiğinde iki kişilik mürettebat kurtuldu, şimdi baş aşağı 38m derinlikte yatıyor.

10. Mercan resifleri, Korsika
60m 5 deniz seviyesinin altında mesafeAkdeniz, Korsika bir rüya hedef. Snorkellers ve dalgıçların tüm deneyim düzeyleri için ideal. Kıyıya yakın olduğu için keşfetmek  çok iyidir.
Batı kıyısındaki Korsika Körfezi, Les Cathedrales yeni başlayanlar ve daha gelişmiş dalgıçlar için uygun ve popüler bir yer. 6m ve 60 metre arasında derinliklerde yüzülebilir. Alan renkli mercanlar ve anemon ve balık yaşamının zengin çeşitliliği de dikkat çekiyor.
Eğer ilgilenen keşfetmek bu sualtı harikalar için kendinizi ve gibi için vardır onlarda sizin charter güzergah, lütfen konuşma ile tercih ediliyor.

2 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page